20 zastosowań olejku z drzewa herbacianego

person-690245_640Sytuacji, w których olejek z drzewa herbacianego jest nieocenioną pomocą, chyba nie da się policzyć. Warto mieć go pod ręką i w apteczce domowej, i w kuchni i na spacerach.
Olejek z drzewa herbacianego, czy olejek maleleuca, pozyskiwany jest z drzewa Maleleuca Alternifolia w australijskim stanie Południowo-Wschodniego Queensland, oraz na północnym wybrzeżu najstarszego stanu Australii – Nowej Południowej Walii.

Olejek z drzewa herbacianego ma specyficzny, odświeżający, wręcz ostry lekko gryzący zapach, który w rozcieńczeniu jest synonimem czystości, świeżości, odkażenia i zdrowego powietrza.

Oto 20 sposobów na użycie olejku z drzewa herbacianego:

1. Trądzik – alternatywna metoda leczenia

Aplikuj olejek z drzewa herbacianego na waciku na zaognione okolice, miejsca trądzikowe. Stężenie olejku herbacianego zależy od tego jak twoja skóra toleruje esencjonalny olejek. Aby przetestować wrażliwość skóry na esencjonalny olejek, wystarczy posmarować parę kropli czystego olejku za uchem lub na przedramieniu. Jeśli olejek podrażnia skórę w tym miejscu, trzeba go rozcieńczyć. Jeśli skóra nie reaguje podrażnieniem, można smarować czystym olejkiem herbacianym, by wykorzystać maksymalnie odkażające i ściągające właściwości 100% czystego olejku z drzewa herbacianego.

2. Grzybica paznokci

Smaruj nierozcieńczony, czysty olejek z drzewa herbacianego zaatakowany grzybicą paznokieć i skórę przylegającą do paznokcia dwa razy dziennie przez okres minimum 2 miesięcy. Rezultaty przychodzą powoli, gdyż paznokieć musi zrosnąć by całkowicie wyeliminować grzybicę.

3. Odstraszacz insektów

Jedno z najbardziej popularnych i docenionych przeznaczeń olejku z drzewa herbacianego. Olejek odstrasza komary.
Rozcieńcz w butelce z rozpylaczem olejek z wodą w proporcji 1/3 olejku i 2/3 wody. Rozprowadź na mniejszej powierzchni skóry by sprawdzić wrażliwość swojej skóry, zanim rozprowadzisz na dużej.

4. Lekarstwo na grzybicę stóp, grzybicę międzypalcową

Smaruj powierzchnię zaatakowaną grzybicą dwa, trzy razy dziennie. Gdy widoczne symptomy grzybicy znikną, smaruj jeszcze przez kolejne dwa tygodnie dla całkowitego zażegnania problemu.

5. Profilaktyka wszawicy

Wmieszaj kilka kropli, średnio 10 do 12, olejku herbacianego w używany powszechnie przez Ciebie szampon do mycia włosów. Skutecznie odstrasza wszy. Bardzo cenna rada na wakacje, gdy wysyłamy dzieci na obóz, kolonie, bądź dla rodziców dzieci szkolnych i przedszkolaków.

W praktyce, myjąc włosy mojego przedszkolaka, wkraplam 3-4 krople olejku z drzewa herbacianego na szampon wlany na rękę, zaraz przed umyciem głowy. W momencie alarmu wszawicy, który w roku szkolnym 2014/2015 był bardzo powszechny i zadziwiająco nawracający, warto myć włosy szamponem z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego wszystkim członkom rodziny. Lepsza prewencja, niż walka z pasożytami.

Pranie pościeli, ręczników z dodatkiem kilku kropli olejku herbacianego wkroplonego do podajnika proszku w zwyczajnym cyklu prania, będzie dodatkową prewencją i sposobem na odstraszenie i ew. wyplenienie wesz.

6. Brodawki skóry miękkie

Aplikuj czysty 100% olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na brodawki i pocieraj. Powtarzaj proces kilka razy dziennie aż kurzajka sama odpadnie. Nie podrywaj, nie nakłuwaj, regularnie pocieraj a olejek herbaciany wysuszy i skutecznie „wykurzy” kurzajkę.

7. Kurzajki

Zaaplikuj parę kropli czystego olejku herbacianego bezpośrednio na kurzajkę rano i przed snem do momentu odpadnięcia kurzajki.

8. Uniwersalny płyn do sprzątania

Napełnij butelkę z rozpylaczem dwoma łyżkami stołowymi olejku herbacianego i dopełnij wodą. Stosuj do sprzątania całego domu.

9. Kleszcze

Spryskanie odzieży, skarpetek, miejsc narażonych na przyczepienie kleszczy, będzie odstraszało kleszcze i przy okazji zabezpieczało przez insektami, które lubią towarzyszyć nam na wyprawach, szczególnie do lasu.

Jeśli znajdziesz kleszcza, już zaczepionego w skórę, skropl miejsce wczepienia kleszcza czystym olejkiem herbacianym. 100% olejek powinien spowodować odpuszczenie zacisku kleszcza.

10. Ukąszenia pcheł

Posmaruj miejsce ukąszenia pchły wacikiem z czystym olejkiem herbacianym. Przynosi ulgę, łagodzi swędzenie i znieczula.

11. Ukąszenia komarów

Kropla olejku herbacianego bezpośrednio na ukąszeniu przynosi ulgę w swędzeniu. Wypróbowane! Działa!

12. Wrośnięte włosy

W miejscu, w którym cebulka włosa jest zainfekowana przez wrośnięty włos (depilacja, włosy w pachwinach) zaaplikuj 1-2 kropli olejku z drzewa herbacianego i powtarzaj zabieg co 3-4 godziny, aż infekcja całkowicie złagodnieje.

13. W walce z pleśnią

Wymieszaj w butelce z rozpylaczem 2 łyżki stołowe olejku herbacianego i 2 kubki (średnio kubek=200ml.) i rozpylaj w miejscach zaatakowanych pleśnią,czarnym nalotem.

14. Swędząca skóra głowy

Smarowanie skóry głowy olejkiem z drzewa herbacianego przyniesie ulgę w swędzeniu. Połącz to z porządnym masażem głowy i poczuj prawdziwą ulgę. Przy okazji odkazisz skórę wokół paznokci i profilaktycznie zapobiegasz grzybicy paznokci.

15. Łupież

Odrobina olejku z drzewa herbacianego wkroplona w zwyczajowo używany szampon pomaga utrzymać łupież pod kontrolą.

16. Bóle głowy

Skropl mały ręcznik zwilżony ciepłą wodą odrobiną olejku herbacianego i nałóż jeszcze ciepły, ewaporujący ręcznik na twarz. Śmiało wdychaj opary.

17. Leczenie opryszczki, tzw. „zimna”

Aplikacja małej ilości olejku herbacianego (kropla na palcu) bezpośrednio na opryszczkę złagodzi przebieg wirusa i skróci czas trwania wyprysku opryszczki.

18. Antyseptyczne, odkażające działanie olejku

Aplikuj bezpośrednio na małe skaleczenia i otarcia skóry by zmniejszyć ryzyko infekcji.

Olejek z drzewa herbacianego skutecznie odkaża pranie, również zatęchłe ubrania i mocno zabrudzone pieluszki wielorazowe. Wystarczy wkroplić kilka kropli olejku herbacianego (4-8 kropli) do podajnika proszku i pozwól odkazić cały wsad prania.

Wiele mam stosuje olejek z drzewa herbacianego w wiadrze, czy pojemniku na pieluszki wielorazowe, gdzie pieluszki czekają na wypranie. 5 kropli olejku na dnie pojemnika, bądź kilak kropli wkroplonych w ściereczkę przymocowaną w wewnętrzną stronę pokrywy pojemnika.

Dodatkowa i nadzwyczaj skuteczna ochrona przed rozwojem bakterii i grzybów, plus miły higieniczny zapach.

19. Bóle stawów i mięśni

Wkropl kilka kropli olejku herbacianego w swój ulubiony krem i wsmaruj w bolesne miejsca.

20. Katar

Wkropl kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do nawilżacza powietrza. Skuteczną metodą na przyniesienie ulgi, złagodzenie przebiegu kataru jest również zagotowanie kubka wody z kilkoma kroplami olejku i zastosowanie inhalacji z przykrytą ręcznikiem głową pochyloną nad oparami mieszanki. Wdychaj opary i pozwól oparom olejku herbacianego dotrzeć aż do zatok. Bezcenne w walce z bakteriami kataralnymi i grzybami infekującymi zatoki.