Angina – leczenie i powikłania
Jesienna aura sprzyja chorobom wirusowym oraz bakteryjnym. W tym okresie nietrudno zachorować na przeziębienie i grypę, angina także jest częstą przypadłością. Jest to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, wywołane przez paciorkowce.
Objawy infekcji to gorączka, wymioty, bóle kości i stawów, osłabienie a także ból migdałków, ich zaczerwienienie i rozpulchnienie. Ze względu na możliwe powikłania konieczne są leki – podaje się antybiotyki z grupy penicylin, skuteczne w zwalczaniu paciorkowców z grupy A.
Niewyleczona angina może skutkować nawracającymi zakażeniami bakteryjnymi, doprowadzającymi do przerostu migdałków, a także zapaleniem ucha środkowego, zatok przynosowych, wsierdzia a nawet zapaleniem płuc.
U dzieci częstym powikłaniem bywa ropień okołomigdałkowy i zagardłowy.
U nas w rodzinie anginowe problemy zawsze zaczynały sie od bólu gardła. Jeśli chodzi o to co na bolące gardło to już sprawa indywidualna, bo jednym pomagają pastylki do ssania, a innym tylko antybiotyk, ale tak czy inaczej uważam, że warto pójść do lekarza i upewnić sie czy to tylko ból gardła czy właśnie angina.