Apteczka domowa – wyposażenie i przechowywanie.

Na co dzień rzadko, kto z nas myśli o kłopotach ze zdrowiem, jednak jak wiadomo los bywa nieprzewidywalny. Dlatego też warto być bardziej przewidywalny niż on i mieć zawsze pod ręką odpowiednie środki, które szybko i skutecznie, pomogą nam wyeliminować określoną przypadłość. Takim dobrym sposobem jest apteczka domowa.

Jak wyposażyć domową apteczkę?

Aby ją odpowiednio wyposażyć powinniśmy zadać sobie pytanie o najczęstsze nagłe dolegliwości, które pojawiają się w naszym domu. jeśli takowych nie ma wówczas powinniśmy przygotować się na te najbardziej popularne, czyli na przeziębienia (infekcje górnych dróg oddechowych, gorączka itp.), dolegliwości przewodu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia, biegunki i inne), urazy (skaleczenia, zadrapania, stłuczenia, oparzenia) oraz dolegliwości bólowe. Aby szybko się pozbyć wymienionych dolegliwości, które dopadają nas z nienacka, warto wyposażyć swoją apteczkę w niezbędne środki. Są to inaczej mówiąc środki doraźnej, pierwszej pomocy. Należą do nich:

Witamina C, leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, krople do nosa – zestaw przeciwko infekcjom;

Leki na zgagę, leki przeciwko biegunce oraz leki na zatwardzenie – zestaw leków przeciwko problemom gastrycznym (jelitowym);

Gaza jałowa, plaster z opatrunkiem, spirytus salicylowy, woda utleniona, jodyna, nożyczki – zestaw stosowany przy urazach;

Leki przeciwbólowe, rozkurczowe – leki stosowane w przypadku, gdy dokucza nam uciążliwy ból brzucha, głowy czy zęba.

Wyposażenie naszej apteczki w odpowiednie leki i środki zaradcze na najbardziej popularne problemy zdrowotne, to jednak nie wszystko. Warto pamiętać o tym, w jaki sposób należy przechowywać naszą apteczkę.  Leki powinny być przechowywane w miejscu suchym, chłodnym i zacienionym, dzięki czemu wolniej się starzeją. Najlepiej jest je trzymać w przewiewnym pudle na przykład na szczycie szafy czy szafek w przedpokoju. Tam też leki będą bezpieczne przed dziećmi.