Co zrobić, gdy zwykła ekstrakcja zęba nie wystarczy?

ladne-zebyProblemy z zębami mogą być różne, stąd też wynika zróżnicowanie zabiegów i metod leczenia. Zęby można lakierować, piaskować, plombować, a w najgorszym przypadku wyrywać. Nie zawsze jednak zwykła i prosta ekstrakcja jest wykonalna. Dzieje się tak w  przypadku zębów, które ze względu na swoje położenie pozostały w kości, nie będąc widocznymi w jamie ustnej. Jest to problem tzw. zatrzymanego zęba, zablokowanego przez pozostałe. Konieczność wykonania takiego zabiegu najczęściej pojawia się w wypadku zębów nadliczbowych, tzw. zębów mądrości, czyli ósemek oraz kłów w szczęce.

Postępowanie przed kuracją

Przed planowanym zabiegiem pacjent nie powinien jeść przez 6 godzin i pić płynów z cukrem (w tym gazowanych) przez minimum 4 godziny. Do 24 godzin przed narkozą nie należy pić alkoholu w żadnej postaci. Panie natomiast, proszone są o przyjście bez makijażu oraz o niesmarowanie dłoni kremem.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polegający na operacyjnym usunięciu zęba powinien zostać starannie zaplanowany z wyprzedzeniem. Najpierw trzeba dokładnie określić położenie zęba po to, by nie spowodować żadnych uszkodzeń nerwów czy dużych naczyń krwionośnych, jak i zniszczenia sąsiednich zębów lub struktur znajdujących się dookoła.

Zabieg wykonuje chirurg szczękowy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Lekarz musi naciąć dziąsło, a następnie odseparować ząb od otaczających go tkanek. Gdy tak się stanie, ząb zostaje wyciągnięty z zębodołu za pomocą narzędzi chirurgicznych. Po skończonej kuracji rana zostaje dokładnie oczyszczona i zaszyta.

Przez dobę po operacji pacjent powinien wstrzymać się od spożywania gorących i zimnych napojów oraz posiłków. Wskazana jest zarówno “miękka” dieta, jak i antybiotykoterapia. Konieczne jest także przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej z uwzględnieniem obszaru zabiegowego. Stomatolog może przy tym zalecić stosowanie specjalnych płukanek przeciwzapalnych oraz odpowiedniej szczoteczki do zębów. Szwy zdejmowane są po tygodniu od terapii.

Wskazania do operacyjnego usunięcia zęba

Zaleceniami do operacyjnego usunięcia zęba są rozwijające się wewnątrzkostne torbiele zębopochodne o znacznym zasięgu, przewidywane działania protetyczne lub ortodontyczne oraz ucisk na sąsiednie zęby, który mógłby spowodować resorpcję ich korzeni. Dodatkowymi wskazaniami są nawracające ropnie, stany zapalne, próchnica oraz bóle neurologiczne.

Powikłania pooperacyjne

Każdy pacjent, chcący poddać się operacyjnemu usuwaniu zębów, powinien zdawać sobie sprawę, że zabieg ten jest skomplikowany, a jego procedura trudna. W zależności od nietypowości usytuowania zęba oraz ewentualnych przeszkód śródzabiegowych mogą wystąpić następujące powikłania:

  • uszkodzenie koron oraz korzeni zębów sąsiednich, skutkujące ich obumarciem,
  • perforacja zatoki szczękowej podczas usuwania górnych ósemek,
  • powstanie przetoki ustno-nosowej w trakcie usuwania górnych trójek,
  • uszkodzenie dolnego nerwu zębodołowego podczas usuwania dolnych ósemek.

Dlatego niezwykle ważne jest trafienie w ręce lekarza stomatologa (chirurga) z odpowiednim doświadczeniem w tego typu operacjach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie kliniki stomatologicznej Smile Design Clinic w Warszawie.