Leczenie bólu gardła – jak sobie pomóc?

Aby wdrożyć skuteczne działanie redukujące uciążliwy ból gardła, najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakim rodzajem bólu mamy do czynienia. Dzięki temu wybierzemy najlepsze leki i tabletki, które w mgnieniu oka pomogą nam pokonać chorobę.

Rodzaje bólu gardła

Ból gardła wywołany przez wirusy objawia się w trudności w przełykaniu, obrzęku, a także nadmiernym przekrwieniu błony śluzowej jamy ustnej. Wirusy uszkadzają nabłonek śluzówki gardła i nosa, a to pobudza odpowiedź naszego układu immunologicznego, który rozpoczyna walkę z drobnoustrojami. Leczenie bólu gardła wywołanego wirusami polega na podawaniu leków przeciwzapalnych z grupy niesteroidowych oraz leków o działaniu miejscowym – takie tabletki i aerozole także posiadają właściwości przeciwzapalne. To preparaty zawierające w swoim składzie ibuprofen lub flurbiprofen.

Ból gardła z powodu choroby bakteryjnej może pojawić się po niewyleczonej fazie wirusowego zapalenia gardła. Wtedy na migdałkach łatwo zauważyć biały nalot – wtedy mamy do czynienia z paciorkowcami. Szybko nalot zmienia się w zapalenie ropno-śluzowe, pojawiają się czopy, powodujące obrzęk migdałków. Mamy wrażenie, że coś nam utkwiło w gardle.

Trudności z połykaniem są denerwujące, nawet przy połknięciu śliny odczuwamy ból gardła, ciągnący się od szyi po śluzówkę nosa. To znak, że mierzymy się z anginą ropną – zazwyczaj towarzyszy jej wysoka gorączka. W tym przypadku powinniśmy skonsultować się z lekarzem i zwalczyć bakterie antybiotykami.

Ból gardła w nocy i rano

Dolegliwości bólowe gardła zmieniają się w trakcie doby. Najsilniejsze objawy odczuwamy rano. To wtedy najbardziej dokucza nam obrzęk. Podczas snu, gdy mamy zatkany nos, najczęściej oddychamy przez usta, rzadko przełykamy ślinę, a to prowadzi do zastoju wydzieliny w drogach oddechowych, wtedy stan zapalny pogarsza się.

Dlatego z samego rana, ból gardła tak bardzo nam dokucza. W trakcie leczenia bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. W nocy nie pijemy wody, nie przyjmujemy leków przeciwbólowych – to także ma wpływ na pogorszenie się stanu jamy ustnej. Dlatego nawet jeśli po przyjęciu leków z samego rana, nasz stan polepszy się, nie powinniśmy szarżować naszym zdrowiem, tylko dać czas naszemu organizmowi na spokojne oczyszczenie z wirusów.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o wzmocnieniu organizmu witaminami i minerałami, a także o wprowadzeniu odpowiedniej – witaminowej diety. Jedzmy dużo warzyw i owoców, aby wzmocnić organizm w walce. Przy bakteryjnym zapaleniu gardła jedzenie sprawia trudność. Aby polepszyć sytuację możemy przyjąć tabletki przeciwbólowe i zmniejszające obrzęki, a także wypić kisiel, który łagodzi podrażnienia.

Pamiętajmy o odpoczynku – sen jest najlepszym lekarstwem w tego typu chorobach. Warto sięgnąć po nowoczesne preparaty w aerozolach, które delikatnie łagodzą wszelkie dolegliwości.

Pamiętaj, jeśli ból gardła trwa dłużej niż 5-7 dni, zgłoś się do lekarza, który przyjrzy się Twojemu zdrowiu. W przypadku lekkich chorób wirusowych możemy sobie poradzić sami, o ile szybko zareagujemy i sięgniemy po odpowiednie leki i tabletki na ból gardła.