Leczenie nadżerki – najpopularniejsze metody

Nadżerka jest jedną z najczęściej pojawiających się zmian chorobowych narządów płciowych. Występować może w różnych formach, jednak w każdym przypadku należy ją kontrolować i leczyć. Przedstawiamy najbardziej popularne metody leczenia tego schorzenia.

Czym jest nadżerka

Nadżerka szyjki macicy przybiera różne postacie. Czasem jest ubytkiem błony śluzowej na części pochwowej szyjki macicy (nadżerka właściwa), innym razem zmianą będącą wynikiem zastąpienia nabłonka płaskiego przez nabłonek gruczołowy wyścielający kanał szyjki macicy (nadżerka rzekoma).

-Nadżerka jest zmianą przypominającą niewielką plamkę na błonie śluzowej. Jej powierzchnia jest nierówna i brodawkowata. Ma czerwony kolor. Przeważnie występuje u kobiet jako następstwo zapalenia szyjki macicy, którego rozwój to efekt zakażenia grzybami, bakteriami lub wirusami – tłumaczy ekspert reprezentujący Gabinet Ginekologiczno-Położniczy w Białymstoku.

Aby mieć pewność, że w nadżerce nie znajdują się komórki nowotworowe konieczne jest wykonanie cytologii.

Metody leczenia

Po tym, jak lekarz ginekolog stwierdzi nadżerkę, zleca pacjentce wykonanie pewnych badań, takich jak cytologia i badanie flory bakteryjnej. Czasem również zaleca on kolposkopię, aby wykluczyć zmiany przednowotworowe.

Leczenie nadżerki rozpoczyna się od podania pacjentce leków przeciwzapalnych w formie globulek dopochwowych. Jako kolejny etap wybiera się jedną z następujących metod:

  • Koagulacja chemiczna – sprawdza się przy małych nadżerkach, polega na smarowaniu nadżerki preparatem, który powoduje martwicę komórek ją tworzących. Zabieg ten trzeba powtarzać kilkakrotnie. Jest bezbolesny.
  • Kriokagulacja – wymrażanie ciekłym azotem, pozostają po niej niewielkie i elastyczne blizny. W przypadku rozległych nadżerek terapię tę należy powtarzać.
  • Elektrokoagulacja (tzw. „wypalanka”) – niszczenie nadżerki iskrą elektryczną. Zabiegu nie trzeba powtarzać, jednak nie jest on przyjemny dla pacjentki. Gojenie trwa około miesiąca i mogą po nim pozostać trwałe, nieelastyczne blizny, które utrudniają rozwarcie szyjki macicy w trakcie porodu. Odradzany kobietom, które jeszcze nie rodziły.
  • Fotokoagulacja – niszczenie nieprawidłowych komórek nabłonka za pomocą lasera. Zabieg krótki i bezbolesny, umożliwiający precyzyjne usunięcie chorych tkanek i nie pozostawia blizn.
  • Elektrokonizacja – metoda stosowana w przypadku bardzo dużej nadżerki, kiedy istnieje prawdopodobieństwo zmian przednowotworowych. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym. Polega na wycięciu fragmentu szyjki macicy i oddaniu jej do badania histopatologicznego. Zabieg wykonuje się u kobiet, które jeszcze nie rodziły.