Łupież – rodzaje łupieżu i jego przyczyny

wlosy-lupiez
Łupież to choroba skóry, na którą ciepią miliony ludzi na całym świecie. Dolegliwość polega na złuszczaniu się naskórka głowy.

Wymienia się kilka jej rodzajów, w tym łupież pospolity, łojotokowy i biały, przy czym wszystkie są równie dokuczliwe ze względu na uciążliwe swędzenie oraz nieestetyczne wrażenia wizualne.

Jedną z bardziej nieprzyjemnych odmian tej dolegliwości jest łupież pstry, który powstaje wskutek działania drożdżaków. W przeciwieństwie do najpopularniejszej postaci łupieżu, czyli białych drobinek na skórze głowy, objawia się on plamami na karku, szyi, klatce piersiowej lub w pachwinach. W rzadkich przypadkach występuje również na twarzy. Pojawiające się plamy mają barwę czerwoną, różową bądź beżową. Nieleczone mogą łączyć się, nie tylko zmieniając wygląd skóry, ale również powodując jej wysuszenie, łuszczenie i uporczywe swędzenie. Nasilenie objawów następuje zwykle po gorącej kąpieli lub po opalaniu. Istnieje jednak możliwość wyleczenia choroby.

Próbując pokonać łupież pstry, warto sięgać po środki przeciwgrzybicze, które dostępne są bez recepty. Skuteczne są maści z klotrimazolem i ketokonazolem. Sprawdzają się również szampony zawierające ketokonazol. Koniecznie jest również prowadzenie odpowiedniego stylu życia, w tym unikanie nadmiernego słońca.

W zaawansowanym stadium łupieżu pstrego niezbędna jest jednak konsultacja ze specjalistą. Dermatolog może zalecić stosowanie leków przeciwgrzybiczych wydawanych na receptę lub przepisać antybiotyki. Trzeba przy tym liczyć się z możliwością nawrotów, którym jednak można przeciwdziałać poprzez unikanie bywania w miejscach, w których istnieje zwiększone ryzyko kontaktu z drożdżakami. Istotne jest też unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, wybieranie lekkiej, przewiewnej odzieży, stosowanie właściwych kosmetyków oraz dbanie o higienę osobistą.