Po co nam witamina K?

O tym, że niedobór niektórych witamin może źle wpływać na nasze zdrowie wiadomo nie od dziś. Dotyczy to zarówno dzieci, młodzież, ludzi dorosłych jak i starszych. Na przykład niedobór wapnia ma zły wpływ na nasze kości, niedobór magnezu powoduje przewlekłe stany zmęczenia i napięcia, a brak żelaza sprawia, że stajemy się mniej aktywni i wydajni życiowo.

Witamina K – to warto wiedzieć

Trzeba więc przykładać więcej wagi do tego co spożywamy, w jakich ilościach oraz czy dane produkty posiadają określone – pomocne nam – witaminy czy mikroelementy. Jedna z ważniejszych dla naszego organizmu i jego funkcjonowania – jest witamina K. Witamina K jest zaliczana do grupy związków nierozpuszczalnych w wodzie, ale za to rozpuszczalnych w tłuszczach, które powinny znajdować się w naszym organiźmie.

Witamina ta odpowiada za bardzo wiele funkcji naszego organizmu. Przede wszystkim zapewnia ona właściwą krzepliwość krwi, zapobiega krwotokom, zmniejsza zbyt obfite miesiączkowanie. Po drugie uczestniczy w twrozeniu się tkanki kostnej. Ponadto posiada ona silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe a także odpowiada za gospodarkę wapniową. Jest ważna dla nas także dlatego, że zapobiega pojawianiu się nowotworów. Jej niedobór objawia się przede wszystkim licznymi krwotokami, częstymi stanami zapalnymi jelita, biegunkami, celiakią.

Co powinniśmy jeść i jakie składniki pokarmowe dostarczają tą witaminę? Są to: brokuły, rzepa, szpinak, sałata, kapusta, awokado, brzoskwinie, ziemniaki, jajka, biało, ser, wątróbka.