Pomoc osteopaty w leczeniu rwy kulszowej

rwaZ pojęciem rwa kulszowa zetknął się zapewne każdy z nas.
Najczęstsze objawy rwy, takie jak ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa promieniujący do pośladka oraz ból tylnej części uda, problemy z poruszaniem się oraz drętwienie i mrowienie stopy mogą ustąpić samoistnie po około dwóch miesiącach. By to przyspieszyć, zwykle zalecane jest stosowanie leków przeciwbólowych oraz odpoczynek.

Postępowanie takie pozwala z czasem wyeliminować dolegliwości, niestety nie uderza ono w źródło problemu. Dlatego właśnie rwa kulszowa jest schorzeniem tak często nawracającym.

Co to jest rwa kulszowa i jakie są jej przyczyny?

Rwa kulszowa to tak naprawdę zespół objawów wywołanych podrażnieniem lub uciśnięciem nerwu kulszowego lub korzeni nerwowych, z których ten nerw pochodzi. Nerw kulszowy jest bardzo długim nerwem, a do jego podrażnienia może dojść na różnych poziomach i z różnych przyczyn.

Poznanie pierwotnej przyczyny wystąpienia rwy jest niezbędne dla skutecznego leczenia. Mogą to być:

  • Zmiany na poziomie krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym, takie jak przepukliny (dyskopatie), które mogą wywołać ucisk na korzenie nerwów, w tym nerwu kulszowego.
  • Zmiany zwyrodnieniowe oraz przemieszczenia kręgów, mogące wywołać kompresję korzeni nerwowych.
  • Zbyt duże napięcie mięśnia gruszkowatego (zlokalizowanego głęboko w pośladu) mogące doprowadzić do ucisku nerwu na poziomie miednicy.
  • Czasem powodem rwy kulszowej mogą być również napięcia wisceralne (w obrębie jamy brzusznej) wpływające na ustawienie i mechanikę kręgosłupa i miednicy.

Jak leczyć rwę kulszową?

Standardowym postępowaniem w przypadku wystąpienia rwy kulszowej jest zażywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz odpoczynek. Niestety jest to sposób, który jedynie przyspiesza nieco czas, po którym i tak doszłoby do samo leczenia. Jak można się domyślić, w ten sposób nie zlikwidujemy źródła problemu.

Dlatego właśnie tak często dochodzi do nawrotów rwy. Na początku incydenty są bardzo rzadkie, jednak z czasem mogą one wystąpić nawet kilka razy w roku.

Jak się domyślamy, najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest odnalezienie i zlikwidowanie źródła problemu. Może nam w tym pomóc wykwalifikowany osteopata.

Co to jest osteopatia?

Osteopatia jest systemem terapeutycznym cieszącym się dużym uznaniem w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej. Również w Polsce zyskuje ona coraz więcej zwolenników. To, co odróżnia osteopatię od tradycyjnej medycyny, to holistyczne podejście do pacjenta. Osteopata bada zawsze całego pacjenta, nie tylko jego objawy.

Rozbudowany wywiad oraz szereg badań klinicznych pozwala na bardzo dokładną diagnozę mechanicznego podłoża dolegliwości jak również innych czynników mających wpływ na proces leczenia. Czynniki te to na przykład tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, ilość odpoczynku oraz aktywności fizycznej.

Jak wygląda leczenie osteopatyczne rwy kulszowej?

Leczenie zależy oczywiście od tego, co doprowadziło do podrażnienia nerwu kulszowego. Osteopata dysponuje całym wachlarzem technik manualnych mających na celu poprawę ruchomości kręgosłupa, korygowanie niefizjologicznego ustawienia miednicy czy rozluźniania tkanek miękkich uciskających na nerw oraz przywracanie właściwej mechaniki narządów wewnętrznych. Techniki te oczywiście nie są ani bolesne, ani niebezpieczne. Wykonane jednak przez wykwalifikowanego osteopatę przynoszą dużą ulgę w dolegliwościach i przyspieszają proces samo leczenia.

Oczywiście musimy pamiętać, że przywrócenie właściwej mechaniki ciała nie wystarczy, by zabezpieczyć się przed nawrotem rwy kulszowej.

Do wystąpienia uciśnięcia nerwu kulszowego nie dochodzi nagle. Jest to zwykle wynik powtarzających się jednostronnych przeciążeń. Mogą one wynikać z powtarzających się ruchów lub pozycji przyjmowanych w pracy czy ograniczeń ruchomości stawów spowodowanych brakiem aktywności fizycznej. Zła dieta może powodować napięcia w jamie brzusznej zaburzające pracę miednicy, stres natomiast może wpływać na napięcie tkanek miękkich.

Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę planując skuteczną terapię dla rwy kulszowej. Dlatego właśnie, oprócz technik manualnych, osteopata podpowie nam jakich pozycji czy ruchów należy unikać i jak można je zastąpić w życiu codziennym.

W tym celu możemy również zostać odesłani do fizjoterapeuty, który przeanalizuje naszą postawę i sposób poruszania się. Dzięki temu ćwiczenia i pozycje będą jeszcze bardziej precyzyjnie dobrane do naszych potrzeb i aktualnych możliwości.

Podsumowując…

Rwa kulszowa to zespół objawów wywołanych podrażnieniem lub uciśnięciem nerwu kulszowego. Aby skutecznie ją leczyć, należy poznać jej przyczynę i miejsce ucisku. Nie wystarczy zatem uśmierzenie bólu tabletkami przeciwbólowymi.

Po precyzyjną diagnozę i skuteczną terapię najlepiej udać się do osteopaty. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że wyeliminowanie ryzyka nawrotu choroby zależy tak naprawdę od nas samych – naszej chęci do zmiany trybu życia, codziennej gimnastyki oraz zadbania o prawidłową dietę i wypoczynek.