Pot – uciążliwy, ale potrzebny

Pocenie się jest dla większości z nas udręką. Choć największy dyskomfort sprawia latem, także zimą potrafi dać się we znaki. Zmiany temperatur, silnie ogrzewane pomieszczenia, kilkuwarstwowa odzież zimowa – wszystko to wzmaga potliwość i uprzykrza naszą codzienność. Ale pot – postrzegany jako wróg numer 1 naszej skóry – jest nie tylko konieczny, ale i niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Pot jest naturalną wydzieliną gruczołów potowych, który wspomaga termoregulację, czyli utrzymanie optymalnej dla organizmu temperatury ciała. Dzięki niemu nie tylko pozbywamy się nadmiaru ciepła, chłodzimy organizm, ale także redukujemy poziom płynów w organizmie. Pot ma ponadto właściwości bakteriobójcze , wspomaga usuwanie toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii i dba o prawidłowe nawilżenie naszej skóry. Co podczas zimowej aury – sprzyjającej podrażnieniu i przesuszeniu naskórka – jest niezwykle istotne.

Potliwość wyzwalają takie czynniki jak: aktywność fizyczna, stres, silne emocje, ciepło, alkohol lub palenie papierosów czy też gorące lub pikantne potrawy. Wyróżniamy dwa rodzaje potliwości: uogólnioną i miejscową. Ta pierwsza występuje zdecydowanie rzadziej i jest następstwem objawiającej się choroby, a może być to np. nadczynność tarczycy czy cukrzyca. Z kolei druga zdarza się dużo częściej i jest uzależniona od genetycznych uwarunkowań. Przejawia się poprzez nadmierną stymulację przez układ współczulny gruczołów potowych. Schorzenie to dotyczy dłoni, stóp i często pach.

Nadpotliwość – przyczyny i leczenie

Nadmierne pocenie bardzo utrudnia sprawne funkcjonowanie wśród ludzi i powoduje obniżenie pewności siebie. Na szczęście jest wiele sposobów na to jak sobie z nią poradzić. Osiągnięcia medycyny estetycznej zalecają między innymi zastrzyki z botoksem. Ten rodzaj leczenia polega na czasowym zablokowaniu działania gruczołów potowych. Efekty są wyśmienite, odczuwalne już po kilku dniach zatrzymanie nadmiernego pocenia zdecydowanie ułatwia życie i dostarcza uśmiechu. Blokada wydzielanie po zastrzykach utrzymuje się przez okres 6-12 tygodni. Po tym czasie powstają nowe zakończenia nerwowe, a finalnie całe leczenie utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Czy można więc zapobiec poceniu się? Nie, ale można ograniczyć ten proces i zniwelować przykry zapach z nim się wiążący. Doraźną pomoc niosą kosmetyki – antyperspiranty, kremy i pudry, które wchłaniają pot i redukują nieprzyjemny zapach. Pozbycie się problemu na dłużej możliwe jest dzięki specjalnym zabiegom w klinice medycyny estetycznej, polegających na aplikowaniu zastrzyków z preparatu Botox. Ich skuteczność to nawet 95%, a efekt utrzymuje się od pół roku do 9 miesięcy.

Warto pamiętać, że pot – szczególnie w dużej ilości – może być także zwiastunem poważnych zaburzeń. Nadmierna potliwość (oczywiście nie powodowana czynnikami zewnętrznymi, jak wysoka temperatura powietrza, aktywność fizyczna czy niewłaściwy sposób ubierania się) może być sygnałem zmian hormonalnych (m.in. nadczynności tarczycy), chorób nerek czy cukrzycy.