Rola farmakologii w leczeniu bólów migrenowych

Migrena jest chorobą występującą dość powszechnie, według badań na migrenowe bóle głowy cierpi nawet 18% społeczeństwa. Uważana jest za nieuleczalną chorobę, jednak można zmniejszyć częstotliwość występowania ataków. Kluczową rolę w radzeniu sobie z tym schorzeniem odgrywa z jednej strony profilaktyka, a z drugiej – farmakologia. Oto garść informacji na temat leczenia migreny.

Powszechnie uważa się, że migreny nie da się do końca zwalczyć, a kolejnym atakom może zapobiec jedynie prowadzenie dziennika choroby i unikanie czynników mogących mieć wpływ na występowanie bólu. Pacjenci jednak nie są bezsilni w walce z migreną, gdyż w aptekach dostępnych jest wiele substancji, które mogą przynieść doraźną ulgę. Należą do nich niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale także i specjalistyczne substancje, takie jak kwas tolfenamowy oraz tryptany.

Jak działają leki bez recepty

Leki dostępne bez recepty, które przydatne są w walce z objawami migreny, można podzielić na dwie grupy.

Pierwsza z nich to tabletki należące do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Są to popularne leki oparte na substancjach takich, jak ibuprofen albo paracetamol, których głównym zadaniem jest zmniejszenie bólu. Proces ten może się na przykład odbywać za pomocą substancji blokującej wydzielanie enzymu odpowiedzialnego za odczuwanie bólu. Takie leki mogą być skuteczne w przypadku łagodnej migreny, ale jeśli ból jest bardzo intensywny, lepiej jest zastosować bardziej specjalistyczne środki.

Jednym z nich jest kwas tolfenamowy. Podobnie jak inne leki przeciwbólowe, kwas zmniejsza odczuwanie bólu, ale jednocześnie minimalizuje wydzielanie substancji nadmiernie uwalnianych przez organizm w czasie migreny. Kwas tolfenamowy to substancja polecana przez neurologów, która od niedawna jest dostępna na polskim rynku bez recepty.

W aptekach znajdziesz także inne leki, które są skuteczne w walce z objawami migreny, na przykład dostępne na receptę tryptany. Badania wskazują, że tryptany połączone z kwasem tolfenamowym pomagają wyraźnie zmniejszyć częstotliwość występowania ataków.

Czy istnieją domowe metody?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia migreny, oprócz farmakologii, jest profilaktyka. Należy do niej prowadzenie dziennika choroby, polegające na zapisywaniu wszelkich okoliczności towarzyszących atakowi. Trzeba zaobserwować wszelkie nietypowe wydarzenia, na przykład jeśli ból wystąpił po zjedzeniu określonego pokarmu (mogą być to orzechy, żółty ser, alkohol), towarzyszył stresującej sytuacji, wyczerpaniu fizycznemu lub wizycie w głośnym, zatłoczonym miejscu. Dzięki temu już po kilku epizodach migrenowych będziesz miała szansę stwierdzić, co powoduje ich wystąpienie.

Podczas samego ataku połóż się w ciemnym pomieszczeniu, a na skronie połóż okład (ciepły lub zimny – w zależności od tego, która metoda przynosi rezultaty w twoim przypadku). Postaraj się ograniczyć wszystkie bodźce, na przykład hałasy oraz ostre światło.