Wybielanie martwych zębów po leczeniu kanałowym


Leczenie kanałowe jest czasem ostatnią deską ratunku dla bardzo zepsutego lub poważnie naruszonego zęba. Nie tylko pozwala go zachować, ale też uwalnia od bólu, który towarzyszy infekcji miazgi zębowej.

Niestety, często zdarza się, że po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje, traci estetyczny wygląd i znacznie odróżnia się od pozostałych. W jaki sposób wybiela się martwy ząb po leczeniu kanałowym?

Dlaczego zęby po leczeniu kanałowym ciemnieją?

Leczenie kanałowe przeprowadza się, gdy miazga zębowa, czyli miękkie i silnie unerwione wnętrze zęba zostanie zainfekowane. Przyczyną może być nieleczony rozległy ubytek albo uraz mechaniczny zęba. Miazga stanowi jego żywą część i to właśnie ona odpowiada za ból. Dlatego ząb po leczeniu kanałowym nazywamy martwym.

Aby zrozumieć, dlaczego zdarza się, że ząb po leczeniu kanałowym ciemnieje, trzeba wiedzieć, jak wygląda ten zabieg. Zapytaliśmy o to specjalistę z Kliniki Stomatologicznej Es Dentica w Tychach:

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi, która pod wpływem infekcji puchnie i przestaje mieścić się w komorze zęba. Usuwamy ją więc, a w jej miejsce trafia specjalne wypełnienie stomatologiczne. Najczęściej to właśnie ono sprawia, że ząb traci biel – wierzchnie części zęba są bowiem do pewnego stopnia przezroczyste i to, co jest wewnątrz zęba, rzutuje na jego wygląd zewnętrzny.

Jak wybielić zęby po leczeniu kanałowym?

Ciemny, niekiedy wręcz siny ząb to poważny problem estetyczny, który może nas pozbawić pewności siebie i sprawić, że będziemy czuć opór przed szczerym uśmiechem. Sprawa jest szczególnie poważna, gdy dotyczy przednich zębów. Dlatego stomatologia estetyczna znalazła sposób, aby wybielić zęby po leczeniu kanałowym.

Ponieważ przyczyna ciemnienia zęba po leczeniu kanałowym leży w jego wnętrzu, tam też należy rozwiązywać problem. Wybielanie powierzchniowe niewiele da, jeżeli spod półprzezroczystej warstwy szkliwa wciąż będzie przebijać pociemniałe wypełnienie. Dlatego stosuje się wybielanie wewnętrzne. Na czym ono polega?

Najpierw leczenie kanałowe musi być zakończone powodzeniem. Warto upewnić się co do tego przed rozpoczęciem zabiegu estetycznego. Następnie w zębie umieszcza się środek wybielający, który stopniowo przywraca wnętrzu zęba pożądany kolor. Trwa to dość długo, a opatrunek musi być wymieniany co kilka dni (3–4 w zależności od potrzeb i harmonogramu zaleconego przez stomatologa).

W przypadku niewielkich przebarwień dopuszczalne jest działanie od zewnątrz polegające na założeniu na ząb cienkiej warstwy wykonanej z tworzywa stomatologicznego, np. kompozytu albo porcelany, czyli tzw. licówki. Aby to zrobić, trzeba usunąć z przedniej części zęba jej wierzchnią warstwę. Licówkę wykonuje się indywidualnie po wzięciu odcisku.