Wyroby regionalne – smakowita tradycja


Wyroby regionalne to produkty charakterystyczne dla danej części Polski czy świata. Dzięki ich niepowtarzalnemu smakowi, od razu można poznać, z jakiej okolicy pochodzi dany smakołyk.

Jest to niezwykle istotne, by znać bogate smaki z rozmaitych zakątków. Dzięki temu wyrabia się różnorodność i bogactwo tradycyjnej kuchni. Niezwykle ważne jest kultywowanie i przekazywanie z pokolenia na pokolenie najlepszych przepisów. Wiele spośród wyrobów regionalnych to certyfikowane potrawy, posiadające certyfikat jakości oraz zastrzeżony znak towarowy.

Najważniejsze, że lokalne dobra to produkty naturalne. Wytwarzane z najlepszej jakości darów przyrody, zarówno fauny, jak i flory. Mleko od krowy, kozy czy owcy może być podstawą do wielu wyrobów regionalnych. Chyba najpopularniejszym nie tylko w Polsce, ale w ogóle na świecie, tego typu wyrobem jest podhalański oscypek. Prawdziwy i jedyny uznawany za słuszny jest produkowany z mleka owczego. Należy zwrócić uwagę na to, że może być on wytwarzany wyłącznie w miesiącach wiosenno-letnich. Od późnej jesieni i w zimie mleko przeznaczone jest bowiem dla jagniąt. Jeżeli proponowany jest w tym czasie zakup wyrobu z reklamą „świeży”, oznacza to, że jest to produkt z mleka krowiego lub koziego. Smak zupełnie odmienny, ale wyczują go tylko prawdziwi koneserzy i smakosze.

Do wyrobów regionalnych, słynnych zwłaszcza we wschodnich rejonach polski, należą wyśmienite miody. Ten naturalny zamiennik cukru jest wytwarzany z niezwykłą precyzją przez pracowity ród pszczeli. Z pomocą człowieka uzyskuje się złocistobrunatny, słodki produkt naturalny. Smak i aromat zależy od tego, do jakiego rodzaju roślinności miały dostęp owady. Najbardziej popularne smaki to intensywny, o mocno słodkawym posmaku miód lipowy, charakterystyczny miód wielokwiatowy (może wyróżniać się np. nuta malin), rzepakowy (coraz rzadziej dostępny, ale niezwykle pożądany), spadziowy czy gryczany. Każdy koneser tego daru natury znajdzie dla siebie odpowiedni smak.

Niezwykle popularne i niezmiennie rozwijane, jeśli chodzi o bogactwo smaków, są wyroby regionalne, jakimi są różnego rodzaju nalewki. Ten trunek na bazie spirytusu jest nie tylko smakowitym środkiem rozweselającym. Nalewki posiadają bowiem również właściwości lecznicze. Np. mocna w smaku, o dość gorzkim aromacie orzechówka sprawdza się przy problemach żołądkowo-trawiennych. Podobnie nalewka z mięty, łagodzi bóle żołądkowe. Nie bez powodu lecznicze krople żołądkowe w swoim składzie mają to właśnie zioło. Inne bardzo popularne smaki to np. wiśniówka, dereniówka, cytrynówka, czy ciesząca się coraz bardziej zainteresowaniem pigwowa.