Zaćma – jak ją rozpoznać i leczyć?

Zaćma to choroba, która wynika ze starzenia się organizmu. Nieleczona może prowadzić do ślepoty, ale współczesna okulistyka doskonale sobie radzi z jej leczeniem. Zobaczmy zatem jakie są pierwsze objawy zaćmy, by w porę rozpocząć leczenie.

Objawy zaćmy

Zaćma jest chorobą wynikającą z postępującego mętnienia soczewki w oku. Wynika ono z utraty jej elastyczności i problem narasta wraz z wiekiem, co powoduje utratę ostrości wzroku. Jeśli problem jest wynikiem innej wady wzroku niż zaćma, to z pomocą przychodzą okulary korekcyjne. Jeśli natomiast powodem problemów z ostrością widzenia jest zaćma, to coraz mocniejsze szkła okularowe nie poprawiają ostrości widzenia.

Oprócz problemów z ostrością widzenia chorzy na zaćmę mają problem z widzeniem w jasny słoneczny dzień, a lepiej widzą w pochmurny i o zmierzchu. Wydaje im się, że jasne kolory są ciemniejsze niż w rzeczywistości, a z czasem widzenie w ciemności i o zmierzchu staje się niemożliwe. Gdy zauważymy u siebie takie objawy, to należy udać się do okulisty, który podczas badania z użyciem lampy szczelinowej zdiagnozuje zaćmę oraz ustali stopień zmętnienia soczewki.

Leczenie zaćmy

Zaćma jest chorobą, którą można wyleczyć tylko w jeden sposób. Jest nim usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Zabieg ten wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji zaćmy, w której do usunięcia starej, zmętniałej soczewki, używa się ultradźwięków. Sama operacja zaćmy trwa około pół godziny, a chory jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Zabieg zwykle jest wykonywany oddzielnie na każdym oku, choć niektórzy chirurdzy decydują się na jednoczesną operację zaćmy na obu oczach.

Kluczową kwestią, od której zależy późniejsze widzenie, jest wybór soczewki. Do wyboru są soczewki jednoogniskowe, wieloogniskowe i toryczne. Ich wybór zależy od wielu czynników, m.in. od trybu życia chorego, wykonywanego zabiegu czy aktywności fizycznej. Nie można arbitralnie powiedzieć, która z dostępnych soczewek jest lepsza, bo to za każdym razem zależy od pacjenta i wymaga indywidualnej konsultacji z lekarzem.

Po zabiegu fakoemulsyfikacji niektórzy chorzy odzyskują pełną ostrość widzenia bez konieczności stosowania okularów, a inni muszą z nich korzystać do czytania. Zależy to od rodzaju innych wad wzroku, na które cierpią oraz od tego, jaka soczewka została u nich wszczepiona.

Nieleczona zaćma prowadzi do stopniowej utraty ostrości widzenia, a w końcu nawet do utraty wzroku. Im wcześniej zostanie rozpoznana, tym mniejsze ryzyko powikłań przy zabiegu.