Zmętnienie soczewki oka, czyli zaćma

zmetnienie-soczewki-oka-czyli-zacma
Zaćma to schorzenie, na które cierpi około 800 tysięcy Polaków. Dotyczy ona głównie osób starszych, ponieważ najczęściej zaćma pojawia się w związku z naturalnym starzeniem się organizmu.

Dziś nie musi ona powodować wycofywania się z życia osób dotkniętych tą chorobą. Prosty zabieg pozwoli na przywrócenie dobrego widzenia i powrót do wykonywania ulubionych czynności.

 

Zaćma – przyczyny

Najcześciej pojawia się po 60. roku życia, ale bywa też tak, że diagnozuje się ją już u pięćdziesięciolatków. Po 75. roku życia, zaćma to już przypadłość, na którą cierpi nawet 70% społeczeństwa. To zaćma naturalna, spowodowana nieuchronnym procesem starzenia się.

Jednak zdarzają się inne przyczyny występowania tej choroby. Zaćma może też być skutkiem ubocznym przyjmowania pewnych grup leków, chociażby stosowanych z powodu astmy, czy tak zwanego RZS, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów. Wśród rzadkich przypadków przyczyn tego schorzenia możemy też wyróżnić zaburzenia metaboliczne i wówczas mamy do czynienia z zaćmą cukrzycową. Czasami też może wystąpić tak zwana zaćma pourazowa, która pojawia się jako efekt urazów głowy lub oka, nawet tych, które miały miejsce w dzieciństwie.

Czy wiesz, jak objawia się zaćma?

Choroba zaczyna się często niejednoznacznie. Występuje pogorszenie ostrości wzroku i większość ludzi sądzi, że potrzebne są im nowe, silniejsze okulary. Nie są oni świadomi, że to nie rozwiąże problemu. W czasie rozwoju zaćmy, pojawiać się może podwójnie widzenie, które chory odczuwa jako duży dyskomfort, ponieważ traci on prawidłową orientację, występują trudności w ocenie odległości oraz położenia obiektów i przedmiotów. Czytanie zaczyna być wyzwaniem, tekst się zamazuje i zlewa. Właściwie, w kilka chwil pojawia się zmęczenie, a czasem nawet ból głowy. W piekny, słoneczny, jasny dzień coraz trudniej dostrzec szczegóły, kolory.

Pomimo tych wszystkich objawów, chory rzadko sam dochodzi do wniosku, że pojawiła się u niego zaćma. Zmętnienie soczewki na ogół diagnozuje lekarz w chwili, gdy pacjent w zasadzie prosi o silniejsze okulary.

Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji

Zabieg polega na usunięciu zmętniałej, naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Pierwsza faza zabiegu to rozbicie uszkodzonej soczewki na drobne kawałeczki za pomocą ultradźwięków. Następnie wszystkie pozostałości odsysane są z oka, a w tym miejscu umieszcza się sztuczną soczewkę, która przejmie funkcje tej uszkodzonej i usuniętej. Sam zabieg jest bezbolesny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Pacjent niemal bezpośrednio po operacji może wyjść do domu. Najdalej w ciągu dwóch dni po zabiegu musi on zgłosić się na kontrolę, a lekarz dobierze odpowiednią procedurę dalszego leczenia.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Natychmiast, gdy rozpoznasz jakiekolwiek objawy zaćmy, zgłoś się do lekarza. Zabiegi usuwania zaćmy wykonywane są zarówno w ramach bezpłatnych świadczeń NFZ, jak i odpłatnie. Na bezpłatną operację trzeba czekać dość długo, co u chorych z zaawansowaną postacią zaćmy bywa bardzo przykre. Osoba dotknięta tym schorzeniem, często nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Warto więc zorientować się, jakie są koszty odpłatnego zabiegu, bo w tym wariancie można to zrobić w ciagu dwóch, trzech tygodni. W okresie długiego oczekiwania na zabieg, zaćma często się pogłębia. Wykonana operacja usunięcia zaćmy w krótkim czasie od rozpoznania, daje możliwość dobrego widzenia praktycznie od razu, a chory nie musi zmieniać swoich nawyków, przyzwyczajeń i trybu życia.