Angina w lecie? Tak, to możliwe

tabletkaAngina w lecie? Chociaż niektórzy twierdzą, że to niemożliwe przy wysokich temperaturach, to jednak, niestety, choroba często atakuje właśnie w momentach, gdy za oknem jest upalnie. Angina, a dokładniej, ostre zapalenie migdałków podniebiennych objawia się silnym bólem gardła, który szczególnie jest odczuwalny w trakcie przełykania śliny lub pożywienia. Jest to związane z napuchnięciem migdałków i pojawieniem się na nich stanu zapalnego.

Zapalenie migdałków jest dosyć proste do rozpoznania przez lekarza. Poza charakterystycznym bólem, cechuje się również występowaniem biało-żółtawego nalotu na wierzchniej stronie migdałków. Należy przy tym dodać, że ta choroba wywoływana przez bakterie postępuje bardzo szybko, dlatego warto jest udać się do lekarza, jak najszybciej, gdy tylko zaczniemy odczuwać ostry ból w gardle.

Leczenie anginy nie jest skomplikowane. Chociaż podaje się antybiotyki, co może sugerować, że choroba jest poważna, to jednak szybko wykryta i prawidłowo leczona daje się pokonać. Należy jednak pamiętać, że chory nie powinien przebywać wśród innych osób, a przede wszystkim, dostarczać organizmowi, jak najwięcej płynów. Oczywiście, wszelkie napoje nie mogą być zimne.

Jak to możliwe, że angina atakuje także w lecie? Wielokrotnie wystarcza samo ochłodzenie się po wcześniejszym przegrzaniu ciała. Chłodny prysznic, kąpiel w zimnej wodzie, picie napojów z lodem lub wyciągniętych prosto z lodówki, ale również jedzenie lodów to czynniki, które w dużym stopniu sprzyjają chorobie. Dlatego też, nie powinniśmy mieszać ciepłego jedzenia z chłodnym jedzeniem ani chłodzić organizmu zupełnie zimnymi napojami. Lepiej jest poczekać, aż przyjmą one temperaturę pokojową.