Apiterapia – lecznicze produkty pszczele

pszczolaMedycyna alternatywna nie zawsze jest  akceptowana przez tę klasyczną. Mimo tego, niektóre jej rodzaje okazują się być naprawdę skuteczne, dlatego bywają pomocą w tradycyjnym leczeniu. Jedną z kategorii medycyny naturalnej, której elementy zapożycza także medycyna klasyczna jest apiterapia. Jest to leczenie rozmaitych schorzeń przy użyciu produktów wytwarzanych przez pszczoły. Do takich substancji należy nie tylko miód, ale również pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, propolis,  a nawet jad!

Czym jest apiterapia?

Miód jest najpopularniejszych pszczelim produktem. Najczęściej wykorzystujemy go w kuchni, słodząc nim część potraw i deserów, ale też dodając do napojów. Wiele mówi się o jego działaniu profilaktycznym. Radzi sobie też z dolegliwościami gardłowymi oraz przeziębieniami. Jednak, poza tym, jest stosowany przy chorobach układu oddechowego, pokarmowego, układu krążenia, a nawet układu moczowego. Dodatkowo, miód wykorzystuje się przy dolegliwościach skórnych i uszkodzeniach błon śluzowych. Niektórzy specjaliści z zakresu medycyny niekonwencjonalnej polecają go także na żylaki odbytu oraz przy dolegliwościach ginekologicznych. Miód może być też stosowany do maseczek na włosy oraz na ciało. Ma intensywne właściwości nawilżające, więc zapewnia miłą w dotyku, delikatną skórę. Chroni też skórę przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego zaleca się smarować nim zmarznięte usta.

Pyłek kwiatowy wraz z produktem własnej fermentacji, czyli pierzgą są stosowane głównie przy schorzeniach układu pokarmowego, szczególnie żołądka i jelit. Poza tym, sięga się po nie podczas walki z chorobami układu krwionośnego, wątroby, prostaty. Część specjalistów zajmujących się medycyną naturalną twierdzi też, że pyłek kwiatowy i pierzga są przydatne przy leczeniu chorób psychicznych.

Mleczko pszczele, podobnie do poprzednich substancji, najlepiej sprawdza się w leczeniu chorób dotykających układ pokarmowy oraz krążenia. Wspomaga także metabolizm. Pomaga w zachowaniu zdrowego, atrakcyjnego stanu skóry oraz przywraca równowagę błonom śluzowym. Co więcej, mleczko ma właściwości przydatne w walce z chorobami oczu i narządu ruchu. Z tego powodu jest bardzo zalecano osobom starszym, które najczęściej mają tego typu problemy.

Propolis, czyli inaczej kit pszczeli, podobnie jak pozostałe produkty pszczele, jest pomocą w leczeniu schorzeń układu krwionośnego. Niemniej jednak, sprawdza się również przy łagodzeniu objawów odleżyn oraz czyraków. Dodatkowo, w przeciwieństwie do wcześniejszych substancji, stosuje się go przy alergiach, chorobach reumatycznych, a także przy schorzeniach oczu i uszu.

Ostatnim produktem pszczelim wykorzystywanym w apiterapii jest jad pszczeli. Stosuje się go zdecydowanie najrzadziej. Mimo tego, jest uważany za pomoc w pozbywaniu się blizn będących pozostałościami po operacjach. Używa się go też przy uczuleniach i dolegliwościach reumatycznych.

Produkty pszczele wielokrotnie naprawdę są pomocne z leczeniu. Niemniej jednak, nie należy stosować ich, jako podstawowego sposobu kuracji. Mogą być jedynie wsparciem w uzdrawianiu metodami klasycznymi. Ich ogromnym walorem jest fakt, że trudno jest je przedawkować. Niebezpieczny może być np. nadmiar jadu, jednak jego dostępność jest na tyle mała, że raczej nie będziemy stosowali go samodzielnie. Oczywiście, korzystając z każdego produktu, warto dowiedzieć się o nim, jak najwięcej, by mieć pewność, że jest dla nas w pełny zdrowy.