Badanie dopplerowskie żył

badanieBadanie dopplerowskie jest coraz częściej wykonywane przez lekarzy specjalistów, jednak ciągle wielu pacjentów nie wie, na czym ono polega. Ta specyficzna odmiana badania USG, ukierunkowana na obrazowanie przepływu krwi a naczyniach krwionośnych i narządach wewnętrznych, może zostać zalecona przez lekarza kardiologa. Warto już wcześniej dowiedzieć się, jak przebiega badanie i w jakich sytuacjach może być pomocne.

Badanie dopplerowskie jest coraz częściej wykonywane przez lekarzy specjalistów, jednak ciągle wielu pacjentów nie wie, na czym ono polega. Ta specyficzna odmiana badania USG, ukierunkowana na obrazowanie przepływu krwi a naczyniach krwionośnych i narządach wewnętrznych, może zostać zalecona przez lekarza kardiologa. Warto już wcześniej dowiedzieć się, jak przebiega badanie i w jakich sytuacjach może być pomocne.

Na czym polegają badania dopplerowskie?

Badania dopplerowskie to odmiana klasycznego USG, która wykorzystuje efekt Dopplera. Polega to na tym, że podczas badania głowica ultrasonografu emituje ultradźwięki o określonej częstotliwości przekraczającej 2,5 MHz, a aparat sprawdza, w jakim tempie fala dźwiękowa rozprzestrzenia się w organizmie. Badanie dopplerowskie wykorzystuje fakt, że fala dźwiękowa odbija się od przeszkód, takich jak ścianki żył, zatory i zakrzepy, a następnie wraca do głowicy. Dzięki szczegółowemu pomiarowi długości fali można określić, w którym miejscu w ciele występują zwężenia żył i tętnic, zakrzepy oraz krwiaki, które powodują nieprawidłowe krążenie krwi w organizmie. Badenia dopplerowskie to obecnie najważniejsze zabiegi wykorzystywane w profilaktyce i wykrywaniu zmian o charakterze miażdżycowym.

Zalety diagnostyczne badania dopplerowskiego

Jednym z najczęściej wykonywanych badań dopplerowskich w gabinetach w Warszawie jest badanie żył i tętnic kończyn dolnych. Jest najczęściej zalecane, jeśli pacjent skarży się na trudno gojące się rany w obrębie stóp, drętwienie i nienaturalne marznięcie stóp oraz łydek, obrzęki i bóle nóg, a także zespoły pozakrzepowe. Uznawane jest za jedno z najważniejszych badań, które powinny regularnie powtarzać osoby chore na miażdżycę oraz cierpiące z powodu żylaków kończyn dolnych. Badanie kończyn dolnych wykonuje się w pozycji leżącej, ale w zależności od wagi i anatomii pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badania także w pozycji stojącej. USG kończyn dolnych można wykonać między innymi w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD w Warszawie, zatrudniającym doświadczonych lekarzy.

Równie ważnym rodzajem badań dopplerowskich jest ultrasonografia narządów szyi, która pozwala ocenić wygląd błony środkowej oraz jej grubość, określanej jako ITM. Badanie pozwala także określić położenie i echogeniczność zmian o charakterze miażdżycowym, przede wszystkim dzięki pomiarowi szybkości przepływu krwi we wszystkich widocznych tętnicach. Warto podkreślić, że zwiększona grubość ITM kompleksu tętnicy szyi wspólnej oraz wewnętrznej jest skorelowana z większym ryzykiem wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. Badania dopplerowskie w obrębie szyi, a zwłaszcza wykryte w tym obszarze zmiany miażdżycowe stanowią zazwyczaj odzwierciedlenie ogólnych zmian w całym organizmie. Wskazaniami do wykonania tego rodzaju badania są najczęściej bóle i zawroty głowy, przebyte udary i stany niedokrwienia mózgu, a także podejrzenie występowania zmian miażdżycowych.

Czy przed badaniem potrzebne są specjalne przygotowania?

Badania dopplerowskie są bezpieczne i nieinwazyjne dla pacjenta, w większości przypadków nie wymagając także specjalnych przygotowań. Wyjątkiem jest tutaj USG jamy brzusznej, przed którego wykonaniem pacjenci są proszeni o niespożywanie posiłków na około 6 godzin przed jego przeprowadzeniem oraz o zachowanie lekkostrawnej diety na dzień przed planowanym badaniem.