Bezpieczne farby do pokoju dziecięcego

farby do pokoju dziecięcegoMałe dzieci są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników, włącznie z wszechobecną dzisiaj chemią. Szkodliwe substancje osłabiają organizm, który dopiero się rozwija i nabiera odporności. Dlatego tak ważne jest, aby otaczać dziecko wyłącznie takimi przedmiotami, które nie mają wpływu na jego zdrowie.
Wybór dobrej farby do pokoju dziecięcego nie jest taki prosty. Musi ona spełniać szereg wymogów i posiadać specjalne atesty, które dopuszczają ją do obrotu na rynku. Zawsze należy dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniu i zwracać uwagę na przyznane farbie atesty. Wybierajmy wyłącznie te, które są rekomendowane do stosowania w żłobkach, szpitalach, przedszkolach, ponieważ są najbezpieczniejsze dla zdrowia.
Pokoje dziecięce to prawdziwe pole bitwy, w którym ściany cierpią najbardziej. Z tego powodu farby do pokoju dziecięcego powinny nie tylko skutecznie chronić tynk przed zabrudzeniem, ale także łatwo się zmywać. Od kilku lat na rynku dostępne są farby lateksowe pokrywające ścianę elastyczną warstwą, którą bez obaw można wielokrotnie wycierać i przemywać. Ich ogromnym plusem jest to, że bardzo dobrze kryją wszelkie zabrudzenia i tworzą jednolitą powłokę. Tzw. „lateksy” są wodorozcieńczalne, a zatem spełniają wymogi, które stawia się farbom do pokoju dziecięcego. Oprócz tego, nadają się na niemal każdą ścianę: otynkowaną, betonową, gipsowo-kartonową, drewnianą, ceglaną. Bardzo łatwo się nakładają i nie odbarwiają pod wpływem promieni słonecznych. Ich minusem jest dość wysoka cena i fakt, że można je pokryć wyłącznie lateksową farbą.
Innymi farbami do pokoju dziecięcego, które bez obaw możemy stosować to farby akrylowe, w których również rozpuszczalnikiem jest woda, a zatem są całkowicie bezpieczne. Niektóre z akryli mają dodatek lateksu i łączą cechy zarówno farby akrylowej, jak i lateksowej. Można nimi również pokrywać różnego rodzaju powierzchnie- od betonu po drewno. Przy wyborze farb do pokoju dziecięcego należy brać także pod uwagę dostępność wybranego koloru, na wypadek poprawek w przyszłości.