Choroby przyzębia – problem, który dotyka wielu z nas

Choroby przyzębia to problem, który dotyka bardzo wielu z nas, przez co mogłoby się wydawać, że jest to tematyka, o której będzie się sporo mówiło w środowisku lekarzy i osób narażonych na tę chorobę, a jednak okazuje się, że profilaktyka jest bardzo znikoma i niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób można uniknąć choroby tego typu.

Choroby przyzębia są czymś, co niesie za sobą nie tylko nieprzyjemne skutki w postaci dyskomfortu odczuwanego w jamie ustnej, ale przede wszystkim, jeśli pozostają nieleczone, mogą doprowadzić do poważnych ubytków na zębach, które w najbardziej zaawansowanej formie mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. Warto zatem wiedzieć, jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do podjęcia odpowiednich kroków diagnostycznych. Im szybciej uda się zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości, tym mniej inwazyjny asortyment stomatologiczny będzie musiał zostać wdrożony do leczenia przez stomatologa.

Pierwsze objawy, jakie pojawiają się w związku z możliwością powstania chorób przyzębia to obrzęk dziąseł i ich duża wrażliwość, pieczenie, a czasem nawet pojawienie się wydzieliny ropnej. W bardziej zaawansowanym stadium pojawia się dużą nadwrażliwość spowodowana odsłonięciem się szyjek zębowych i korzeni. Mogą pojawić się także ropnie, a zęby zaczną się ruszać.

Profilaktyka powinna polegać przede wszystkim na odpowiednim oczyszczeniu zębów, które będzie przede wszystkim zapobiegało odkładaniu się płytki nazębnej, ponieważ jeśli nie zostanie ona w porę usunięta, ulega z czasem mineralizacji, co jest najczęstszym powodem powstawania chorób przyzębia. Aby nie dopuścić do jej nadmiernego osadzania się, istotne jest, aby nie tylko odpowiednio często szczotkować zęby, ale także korzystać z usług w gabinecie, ponieważ higienistki posiadają odpowiednie narzędzia stomatologiczne, pozwalające na profesjonalne usuwanie kamienia. Niestety bardzo niewielu pacjentów decyduje się na wykonanie piaskowania czy skalingu, ponadto – bardzo niewielu stomatologów lub higienistek przypomina pacjentowi o konieczności wykonania oczyszczania zębów z kamienia przez co dochodzi do wielu zaniedbań ze strony pacjentów.

Na choroby przyzębia wpływają także wady zgryzu, które uniemożliwiają prawidłową pracę szczęki. Zgrzytanie zębami, a także obgryzanie paznokci i wkładanie różnego rodzaju przedmiotów do buzi, które podgryzamy jest najprostszą drogą do stworzenia niekorzystnych warunków w jamie ustnej, które będą jednym z głównym powodów powstania chorób przyzębia. Warto mieć to na uwadze.

Leczenie chorób przyzębia jest czymś, co wymaga czasu i nie dzieje się od razu. Przede wszystkim trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza stomatologa i poddać się wszystkim potrzebnym kompleksowym zabiegom. Chwilową ulgę w bólu i przyspieszenie ewentualnego leczenia mogą przynieść preparaty przeciwzapalne i antyseptyczne.

Prawidłowa profilaktyka i świadomość konsekwencji, jakie mogą się pojawić w przypadku braku jej przestrzegania, są najlepszą drogą do ograniczenia problemów związanych z tym schorzeniem.