Choroby serca – groźne dla zdrowia

choroby-sercaNiemalże wszystkie typy chorób serca mają wspólne cechy, ale również kluczowe różnice, które w znaczący sposób mogą decydować o postępie choroby oraz jej leczeniu. Każdy, kto ma styczność z tą chorobą powinien zapoznać się dokładnie z rodzajem choroby serca, jaka u niego występuje, aby można ją było lepiej zrozumieć oraz móc lepiej panować nad kolejnymi krokami. Obecnie choroby serca należą do najczęstszych chorób pojawiających się na całym świecie. W niektórych krajach są główną przyczyną inwalidztwa oraz umieralności.
Niektóre choroby serca są określane mianem chorób cywilizacyjnych.

Najczęstsze choroby serca

Do najczęstszych chorób serca zalicza się chorobę wieńcową, niewydolność serca, zawał serca, zapalenie serca, blok serca, wrodzone wady serca, zaburzenie rytmu serca, dusznicę bolesną oraz choroby mięśnia sercowego. O chorobach serca świadczą przede wszystkim: duszności pojawiające się często w związku z wysiłkiem fizycznym i długim przebywaniem w niewietrzonym pokoju, obrzęki nóg i kostek stóp, silne i powtarzające się zmęczenie, ból w środkowej części klatki piersiowej, który może promieniować do ramion, szyi oraz żuchwy, omdlenia albo objawy zbliżającej się utraty przytomności, takie jak: jak mroczki przed oczami i nudności, kołatanie, a także zasinienie skóry. Choroby serca to między innymi ostra lub przewlekła niewydolność serca na tle: chorób naczyniowych lub wad zastawkowych wrodzonych i nabytych, kardiomiopatie pierwotne bądź wtórne, zaburzenia rytmu serca, a także zapalenia mięśnia sercowego.

Co robić aby uniknąć choroby?

Każdy powinien pamiętać o tym, że warto poddawać się okresowym badaniom lekarskim, aby zapobiec występowaniu chorób serca. Bardzo ważne jest też prowadzenie zdrowego stylu życia, a to z pewnością wpłynie na zdrowy tryb życia. Kiedy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości, to jak najszybciej trzeba udać się do lekarza, ponieważ leczenie wielu chorób serca jest najskuteczniejsze właśnie na początku. W przypadku takich chorób czasem leczenie zabiegowe jest jedynym wyjściem z sytuacji i mimo strachu nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Kto choruje na serce?

Choroby serca pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a obecnie Choroby serca coraz częściej występują nawet u młodych osób. Wśród dzieci i młodzieży narasta problem zaburzeń lipidowych, nadciśnienia oraz nadwagi, które w przyszłości może skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami. Na rozwój chorób serca wpływają przede wszystkim papierosy, zła dieta i brak aktywności fizycznej, dlatego warto się tego wszystkiego wyrzekać, ponieważ może to bardzo źle wpłynąć na zdrowie.