Ciekawostki dotyczące ludzkich włosów

włosyO tym, że każdy z nas gubi ok. 100 włosów dziennie wiemy już chyba wszyscy. Mimo tego, okazuje się, że optymalną ilością wypadających włosów jest 60-80 sztuk. Jednak okazuje się, że ludzkie włosy – czy to rosnące na głowie są niezwykle ciekawym tworem i kryją w sobie wiele tajemnic. Przeciętnie, rosną o 0,35mm dziennie, jednak u niektórych osób ich wzrost jest szybszy, u innych znacznie wolniejszy. Zależy to od wielu czynników, w tym m.in. od stanu zdrowia. Eksperci szacują, że rocznie włosy rosną przeciętnie o 12cm. Co ciekawe, włosy zdecydowanie szybciej rosną w porze letniej, a ich wzrost zwalnia w sezonie zimowym.

Jeśli natomiast chodzi o ogólną ilość włosów na głowie człowieka, to jest ona znacznie zróżnicowana i waha się od 14 tysięcy do aż 85 tysięcy. Żywotność jednego włosa wynosi od 2 do nawet 7 lat. Kolor włosów zależy nie tylko od zawartości określonego barwnika, ale również od zawartości tłuszczu w nim oraz od jego powłoczki.

Włosy ludzkie to oczywiście nie tylko te występujące na głowie. Niemniej jednak, liczba mieszków włosowych na głowie i twarzy jest zdecydowanie największa, bo sięga ok. 1 miliona. Natomiast na całym ciele człowieka znajduje się ich ok. 5 milionów. Zaskakującą kwestią jest fakt, że liczba mieszków włosowych różni się w zależności od koloru włosów człowieka. Najwięcej posiadają ich blondyni (ok. 14000), na drugim miejscu są bruneci (ok. 11000). Szatyni mają ich ok. 10000, natomiast najmniej mieszków włosowych mają rudzi – jest ich ok. 9000.