Co pić i jeść w upały?

OwoceUpały, z jakimi mieliśmy do czynienia przez ostatnie tygodnie sprawiły, że wiele osób zatęskniło już za zimą. Jednak, jeśli odpowiednio przygotujemy swój organizm do znoszenia wysokich temperatur, z pewnością poczujemy się lepiej i wcale nie będziemy mieli ochoty na nadejście chłodów. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać, to wystarczające nawadnianie organizmu i sięganie po odpowiednie, lekkie przysmaki.

Spożywanie napojów jest podstawą w czasie upałów, jakie ostatnio panują w naszym kraju. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie powinny być to napoje gazowane ani słodzone. Picie takich soków może jedynie pogłębiać osłabienie i doprowadzać do odkładania się cukru we krwi, a nie w gaszeniu pragnienia. Zdecydowanie lepiej jest sięgać po wodę niegazowaną oraz naturalne, niesłodzone soki owocowe.

Co ciekawe, napoje pite w upały nie powinny być mrożone. Im chłodniejsze będą, tym mocniej narazimy się na letnią anginą, jednak wcale nie ugasimy szybko pragnienia. Wbrew pozorom, do zaspokojenia potrzeb organizmu najlepsze są napoje o temperaturze letniej. Zaleca się też, aby pić je małymi łykami, a nie jednym haustem. Ponadto, przy wysokich temperaturach należy unikać alkoholu, ponieważ wypłukuje on z organizmu sole mineralne i jeszcze mocniej nas odwadnia.

Jeśli chodzi o posiłki, to powinny one być lekkie, niskokaloryczne. Podstawą poszczególnych dań oraz drobniejszych przekąsek powinny być owoce i warzywa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko zaspokajają one głód, ale też dostarczają witamin i minerałów, co wzmacnia organizm, pomagając mu przetrwać ekstremalne temperatury. Specjaliści podkreślają, że latem szczególnie istotne są śniadania. Jedzone rano, gdy jeszcze nie jest tak gorąco, powinny zaopatrzyć organizm w maksimum energii, która później będzie tylko uzupełniania.

Z tego względu, eksperci doradzają zjedzenie na śniadanie sporej porcji białka, np. w postaci sera białego, jaja na twardo, jogurtu. Dobrze jest pamiętać o dużej zawartości błonnika w jedzonych potrawach, bo to on odpowiada za uczucie „lekkości”. Owoce i warzywa można spożywać pod różnymi postaciami. Pierwsze z nich najlepiej smakują same lub w sałatce, zaś owocowe sorbety są nie tylko smaczne, ale też pomagają delikatnie ochłodzić organizm. Natomiast warzywa najlepiej sprawdzą się po ugotowaniu na parze lub upieczeniu na grillu lub w piekarniku.