Żylaki to poszerzone żyły o krętym przebiegu, które są widoczne i wyczuwalne pod skórą, tworząc uwypuklenia o nieregularnych kształtach. Schorzenie najczęściej występuje na nogach, lecz może dotyczyć także innych miejsc naszego ciała. Warto pamiętać, że jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Dlatego im szybciej je zdiagnozujemy, tym lepsze będą efekty leczenia.
W Centrum Lekarskim ALFA wykonujemy laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT. Od kilku lat stosujemy ją w naszym Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie.
Czym są żylaki i co je powoduje?
Układ krwionośny odpowiada za doprowadzenie tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu. Nieutlenowana krew wypompowywana jest z prawej komory serca i następnie trafia do naczyń włosowatych pęcherzyków płucnych, gdzie oddawany jest dwutlenek węgla, a przyjmowany jest tlen. W lewej komorze serca utlenowana krew zostaje wyrzucona pod dużym ciśnieniem. W naszym układzie żylnym ciśnienia te są zazwyczaj dużo niższe, dlatego za prawidłowy przepływ ułatwiający powrót krwi do serca odpowiadają m.in. zastawki żylne i skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych. Nieprawidłowe funkcjonowanie tych mechanizmów i zalegająca w żyłach krew wywierają większe ciśnienie na ściany naczyń, co stopniowo je rozszerza i tak powstają żylaki.
Żylaki: kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?
Początkowo żylaki „nie bolą”, objawiają się jedynie nieestetycznie wyglądającymi zmianami skórnymi, którym niekiedy towarzyszy tymczasowy obrzęk (w szczególności w przypadku żylaków kończyn dolnych). Gdy choroba postępuje przez lata, dochodzi do zgrubienia skóry w miejscu powstawania obrzęków. Warto już na tym etapie zasięgnąć pomocy chirurga naczyniowego, który wdroży odpowiednie leczenie.
Niestety do specjalisty Pacjent najczęściej zgłasza się dopiero, gdy dolegliwości bólowe utrudniają mu codzienne funkcjonowanie. Zwykle wtedy pojawiają się takie objawy, jak dyskomfort, uczucie pełności i rozpierania, uczucie ciężkości nóg, kłucie, uczucie pieczenia, uporczywe swędzenie. Niektóre osoby skarżą się także na nocne skurcze mięśniowe. W późniejszym stadium choroby żylaków mogą pojawić się przebarwienia, owrzodzenia lub stwardnienia skóry.
Wskazania do laserowego leczenia żylaków metodą EVLT
Podstawą prawidłowej diagnostyki żylaków jest wywiad z pacjentem oraz badanie ultrasonograficzne (USG Doppler) z zastosowaniem głowicy wykorzystującej efekt Dopplera. Dzięki niemu lekarz sprawdza zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej, która odbija się od krwi płynącej w żyłach. Na tej podstawie specjalista może zakwalifikować nas do odpowiedniego leczenia.
Do zabiegu laserowego usuwania żylaków mogą zostać zakwalifikowani zarówno Pacjenci, którzy chcą pozbyć się problemu ze względów estetycznych, jak i ci, u których wynik badania USG Dopplera wykazał cofanie się krwi w żyle na skutek nieprawidłowej funkcjonalności jej zastawek.
Laserowe leczenie żylaków, krok po kroku
Procedura EVLT (zwana również wewnątrzżylną ablacją laserową) to metoda, którą stosuje się alternatywnie dla tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Polega na wprowadzeniu do światła niewydolnej żyły cewnika, którego końcówka emituje światło lasera. Wyzwolona energia powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły.
Przed zabiegiem specjalista chorób naczyń dokonuje tzw. mappingu – czyli zaznacza na skórze istotne punkty, takie jak przebieg głównych pni żylnych oraz miejsca wprowadzenia włókna laserowego Po podaniu miejscowego znieczulenia, następuje proces wprowadzenia lasera do żyły pod kontrolą aparatu USG. Uruchomiony laser powoli wycofuje się, zamykając tym samym niewydolne naczynie.
Polecamy także usługi w zakresie okulista Bielsko.