W dzisiejszych czasach kobiety cenią swój wolny czas. Od kiedy na polskim rynku pojawiły się lakiery hybrydowe, podbiły one nasze serca. Bardzo często kobiety, które zdecydowały się na nie po raz pierwszy, nie powróciły już do manicure klasycznego. Jest to w szczególności zauważalne wśród klientek studia Bodybar. Panie na Mokotowie już zdecydowanie rzadziej niż kiedyś decydują się na manicure klasyczny.
Co warto wiedzieć o hybrydzie?
Lakier hybrydowy to specyficzny produkt, będący połączeniem żelu oraz lakieru klasycznego. Konsystencja jest zbliżona do lakieru klasycznego, natomiast cechą żelu jest w nich konieczność utwardzania za pomocą przeznaczonych do tego lamp. Na rynku mamy obecnie dostępne lampy UV i LED, jednak częściej korzysta się z tych drugich. Mają one krótszy czas utwardzania lakieru w porównaniu do lamp UV. Chemicznie, lakier hybrydowy to polimerowy produkt. Bardzo ważny jest jednak jest skład. Coraz więcej producentów na polskim rynku oferuje produkty tzw. 3 free. Są to produkty niezawierające formaldehydu, DPB oraz toluenu.
Formaldehyd to składnik, który możemy znaleźć również pod nazwą aldehyd mrókowy oraz E240. Nadaje on lakierom właściwości utwardzających. DPB to natomiast ftalan dibutylu. Jest to substancja plastyfikująca. Ostatni z nich, toluen może występować również pod nazwą metylobenzen. Jest to organiczny rozpuszczalnik. Każdy z nich niestety wykazuje toksyczne działanie. Istotnym jest, by wybierając produkty, decydować się na lakiery, których składy wolne są od tych związków.
Przeciwwskazania do paznokci hybrydowych
Przeciwskazania to bardzo istotna kwestia z punktu widzenia osoby, decydującej się na wykonanie manicure hybrydowego oraz stylistki, wykonującej zabieg. Głównymi przeciwskazaniami są choroby płytki paznokcia. Zaliczmy do nich między innymi grzybice, łuszczyce, zanokcice, brodawki okołopaznokciowe i podpaznokciowe.
Na czym polega manicure hybrydowy?
Manicure hybrydowy opiera się dokładnie na takich samych krokach jak manicure klasyczny. Jedyną różnicą jest lakier. Lakiery hybrydowy wymaga utwardzenia. Nie zmyjemy go zmywaczem. Przygotowanie płytki do nałożenia lakieru hybrydowego polega na wygładzeniu jej za pomocą bloczka polerskiego. Kolejnym bardzo ważnym krokiem w utrzymaniu lakieru jest odtłuszczenie płytki za pomocą clinera, a następnie nałożenie primera. Ma on za zadanie zwiększyć lepkość między naturalną płytką a pierwszą warstwą hybrydową. Przechodząc do malowania, rozpoczynamy je poprzez nałożenie bazy hybrydowej, będącej podstawą do późniejszego nałożenia koloru, oraz utwardzenia jej w lampie. Kolejnym etapem jest nałożenie wybranego koloru. Większość z nich wymaga zaaplikowania dwóch, a nawet trzech warstw w celu uzyskania głębi. Bardzo ważnym jest, by przy każdej warstwie brzeg paznokcia był odpowiednio dobrze był zabezpieczany. Ostatnią warstwą jest top, który również należy utwardzić w lampie. Na rynku dostępne są topy no wipe oraz wipe. Topy wipe ze względu na pozostawienie po utwardzeniu tzw. warstwy dyspersyjnej wymagają przemycia clinerem w celu jej usunięcia.
Paznokcie hybrydowe – ile trwa zabieg?
Zabieg wykonania pełnego manicure hybrydowego włącznie z wykorzystaniem umiejętności wykonania manicure kombinowanego, polegającego na dokładnym opracowaniu skórek wokół płytki paznokcia za pomocą frezarki i cążków, zajmuje 60-80 minut.
Paznokcie hybrydowe – dla kogo?
Manicure hybrydowy w zasadzie jest dla każdego. Trzeba jednak pamiętać o bezwzględnych przeciwskazaniach. Profesjonalna stylistka paznokci sama również ocenia stan paznokcia. W wykonywaniu hybrydy zaleca się przerwy. Jeżeli profesjonalista, do którego udajemy się zauważy, że płytka jest w złej kondycji, może odmówić ponownego nałożenia hybrydy. Dotyczy to osób, wykonujących tę stylizację regularnie.
Zalety manicure hybrydowego
Przewaga manicure hybrydowego w stosunku do lakierów klasycznych jest duża. Przede wszystkim można dłużej cieszyć się pięknym efektem. Manicure hybrydowy utrzymuje się średnio 2-3 tygodnie. Zaleca się jednak nie przekraczać noszenia lakieru hybrydowego dłużej niż dwa tygodnie. Bardzo cenią sobie go również osoby, które żyją w ciągłym biegu. Poprzez utwardzanie za pomocą lampy nie trzeba poświęcać dodatkowego czasu na wyschnięcie. Kolejną jego zaletą jest niesamowity połysk. Stylizacja hybrydowa umożliwia również wykonywanie skomplikowanych wzorów, które byłyby niemożliwe w przypadku lakieru klasycznego ze względu na szybkość wysychania. „Hybryda” nadaje również większą wytrzymałość płytce, dlatego też można pod nią zapuścić paznokcie.