Czas dla malucha i prawidłowy rozwój dziecka

dzieckoCodzienna obserwacja rozwoju dziecka na każdym etapie to dla rodziców prawdziwa radość. Choć nie da się ukryć, że jest to również nie lada wyzwanie. Chyba każda mama doskonale wie jak niespożytą energią dysponują raczkujące maluchy, ile sił i pomysłowości kryje się w coraz bardziej mobilnym dwulatku. Nie da się ukryć, że zgodnie ze znanym powiedzeniem, trzeba mieć oczy dookoła głowy i wiele pomysłów na atrakcje, zabawy stymulujące rozwój dziecka.

Proste zabawy z niemowlęciem

W pierwszych tygodniach życia największym wyzwaniem dla rodziców jest karmienie, przewijanie i chwytanie chwil odpoczynku, kiedy maleństwo śpi. Wraz z rozwojem dziecka kontakt z maluchem jest coraz lepszy i wkrótce przychodzi czas na wspólne zabawy. W przypadku kilkumiesięcznego malca nie mamy jeszcze zbyt wielu możliwości, a pierwsze wspólne zabawy nie wymagają wielu gadżetów. Z reguły wystarczy sama obecność rodzica, śpiewanie piosenek czy zabawa ulubioną grzechotką. Niemniej jednak nawet najprostsze zabawy w „a kuku” czy „kosi łapki” mają duży wpływ na prawidłowy rozwój niemowlaka, zarówno psychomotoryczny, jak i budowanie więzi z rodzicem oraz poczucia bezpieczeństwa.

Bezpiecznie i wesoło

Wraz z rozwojem niemowlęcia wspólne zabawy mają coraz większe znaczenie i stają się bardziej atrakcyjne. Raczkujące maluchy korzystają z wielu zabawek, przemieszczają się coraz sprawniej, zmierzając oczywiście do pionizowania. Maluch, który chodzi to dla mamy wielka radość, ale także prawdziwe wyzwanie. Wymaga kontroli, uwagi, zapewnienia bezpieczeństwa, również w czasie zabawy.

Zabawnie nie znaczy drogo

Bardzo często zaaranżowanie miejsca i pomysły na zabawę z dzieckiem kojarzą się rodzicom z niebagatelnymi wydatkami na kosztowne gadżety, lalki, maskotki znane z reklam. Oczywiście nie ma nic złego w kupowania bezpiecznych, mądrych zabawek, stymulujących rozwój niemowlaka i starszego dziecka, ale jak pokazuje życie nasze maluchy bardzo chętnie wykorzystują do zabaw tak proste „gadżety” jak kuchenne garnki, plastikowe łyżki, talerzyki. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że w zabawie z maluchem najważniejszy jest dobry pomysł, zaangażowanie i pełna uwaga poświęcona dziecku.

Nauka poprzez zabawy, gry to naturalna i najbardziej efektywna droga rozwoju dziecka. Wykazuje ono przecież spontaniczne zainteresowanie wszystkim, co je otacza oraz wielką chęć poznawania, dotykania, rozumienia. Oczywiście pod czujnym okiem dorosłych opiekunów.