Czy czujesz się bardziej zmęczony życiem z łuszczycą?


Czy czujesz się bardziej zmęczony życiem z łuszczycą?

Zmęczenie jest mniej znanym objawem łuszczycy. Dodatkowo bycie tatą lub mamą dwójki małych dzieci zdecydowanie przyczynia się do ciągłego zmęczenia, a priorytetowe traktowanie dobrego snu jest wyzwaniem.

Samo życie z łuszczycą i radzenie sobie z objawami i leczeniem potrafi bardzo zmęczyć.

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która powoduje zaburzenie keratynizacji komórek skóry.

Zazwyczaj komórki skóry rosną głęboko w skórze i powoli wychodzą na powierzchnię w postaci łusek. Typowy cykl życia komórek skóry trwa miesiąc. U osób z łuszczycą ten proces może nastąpić już w ciągu kilku dni. Z tego powodu komórki skóry nie mają czasu na wymianę Ta szybka nadprodukcja prowadzi do gromadzenia się komórek skóry.

Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem okrągłych, rumieniowych ognisk pokrytych grubymi nawarstwieniami łusek. Zmiany czasami pękają i krwawią.

Łuski zwykle rozwijają się w takich okolicach jak łokcie i kolana. Mogą jednak powstawać także w dowolnym miejscu na twoim ciele, takich jak:

  • ręce,
  • stopy,
  • szyja,
  • głowa,
  • twarz.

Podejrzewaną przyczyną zmęczenia u pacjentów z łuszczycą jest stan zapalny. Łuszczyca powoduje, że organizm wytwarza białka zwane cytokinami, które wywołują wyżej wymieniony stan zapalny, który pochłania energię organizmu.

Są tylko chwile, kiedy trzeba wsłuchać się w swoje ciało i odpocząć. Ale jest kilka rzeczy, które należy włączyć do swojego życia, aby jak najlepiej radzić sobie ze zmęczeniem.

Idź spać i wstawaj codziennie o tej samej porze

Oprócz budzika ustaw budzik na wieczory, kiedy nadejdzie czas na wyciszenie. W przypadku łuszczycy wieczorna rutyna nakładania kremów czy balsamu i przyjmowania leków może być dłuższa niż w przypadku innych. Dlatego ważne jest, aby nie pomijać tej czynności.

Określ, kiedy masz najwięcej energii w ciągu dnia

Następnie zaplanuj bardziej energiczne działania na ten czas. Obejmuje to zadania umysłowe, a także wszelkie czynności fizyczne. Jeżeli rano czujesz się bardziej produktywny, planuj swoje priorytetowe projekty lub zadania na przedpołudnie, zanim zaczniesz czuć się ospały.

Słuchaj swojego ciała i rób przerwy

Zaplanuj przerwy w kalendarzu, ale także zatrzymaj się, gdy zajdzie taka potrzeba. Aktywnie nad tym pracuj.

Medytuj

Korzyści płynące z medytacji obejmują oczyszczenie umysłu i spowolnienie myśli. Może pomóc Ci się skoncentrować, gdy zaczynasz czuć się zmęczony. Medytacja przed snem może również pomóc ci lepiej spać. Dobry sen pomaga organizmowi zwalczać stany zapalne.

Ćwiczenie

Udowodniono, że nawet odrobina ćwiczeń fizycznych doda Ci więcej energii. Znalezienie czasu na ćwiczenia jest często jednym z największych wyzwań. Wymyknij się z domu na zajęcia rano lub wieczorem. Jeśli przez chwilę siedzisz i czujesz się ospały, szybki spacer wokół bloku lub wejście po schodach pomoże ci podbić energię.

Trzymaj cukier i kofeinę z dala

Spożywanie kofeiny w ciągu dnia może być przyczyną złego snu, ponieważ może ona pozostawać w organizmie nawet do 6 godzin. Cukier może również dać ci szybki zastrzyk energii, ale wkrótce po tym, zacznie spadać. Zdrowa przekąska o wysokiej zawartości białka to lepsza alternatywa, zapewniająca uczucie sytości i energię.

Pamiętaj, że zmęczenie jest mniej znanym objawem łuszczycy, więc są chwile, kiedy po prostu musisz słuchać swojego ciała. Codzienne życie może być wyczerpujące, ale samo życie z łuszczycą może powodować zmęczenie.

Możliwości leczenia łuszczycy

Łuszczyca nie ma lekarstwa. Pomimo wprowadzenie wielu nowych metod terapeutycznych, łuszczyca nadal pozostaje chorobą, w której leczenie doprowadza jedynie do uzyskania remisji zmian natomiast nie eliminuje choroby na stałe. Leczenie łuszczycy opiera się na leczeniu zewnętrznym oraz ogólnym, którego celem jest:

  • zmniejszenie stanów zapalnych i łusek,
  • spowolnienie wzrostu komórek skóry.

Warto skorzystać jednak ze wsparcia miejscowego, które niwelują świąd i plamy łuszczycy. Kremy i maści ze skoncentrowanymi składnikami aktywnymi nakładane bezpośrednio na skórę mogą być pomocne zarówno w łagodzeniu zmian łuszczycowych jak i zapobieganiu ich nawrotom.

Jednym z najbardziej innowacyjnych kremów wspomagających walkę z łuszczycą jest Help for psoriasis skin care cream.

Krem został stworzony przez doktor Sylwię Nowak. Opracowała formułę produktu, którego głównym składnikiem jest ekstrakt z rośliny Kalanchoe Daigremontiana, której właściwości powodują:

  • intensywną regenerację ognisk łuszczycowych,
  • stabilizację procesu nadmiernej keratynizacji,
  • odbudowę bariery naskórkowej.