Czy samodzielne leczenie jest mądre?

lekiMądre leczenie może być odbierane różnorako. Dla jednych jest to staranie się o to, by samodzielnie pozbyć się choroby, nie biegnąc do lekarza przy każdym kichnięciu. Dla innych jest to zdawanie się na specjalistę, zamiast podejmowania samodzielnych prób, które mogą przynieść więcej szkód, niż pożytku. A jak jest w rzeczywistości?

Z pewnością istnieją takie dolegliwości, z którymi możemy sobie poradzić samodzielnie, przy wykorzystaniu naturalnych, domowych sposobów leczenia. Nie każdy ból gardła od razu musi być leczony przez lekarza, nie każda gorączka oznacza coś poważnego i nie każdy ból głowy musi wiązać się z chorobą. Dlatego też w aptekach dostępnych jest wiele środków, które wydawane są bez recepty, a mogą rzeczywiście pomóc w zniwelowaniu dolegliwości. Niemniej jednak, jeśli jakakolwiek z nich przedłuża się i trwa przez okres dłuższy, niż kilka dni, wtedy należy umówić się na wizytę lekarską. Jeżeli chodzi o bóle różnego rodzaju, to nie muszą one być permanentne – niepokój powinny wzbudzić również te bóle, które powtarzają się dość często, czy nawet regularnie.

Poza tym, mądre leczenie powinno opierać się na korzystaniu z zaleceń profesjonalistów. Z tego powodu, nigdy nie wolno przekraczać norm dotyczących przyjmowania leków, bez względu na to, czy będą do lekarstwa wypisane przez lekarza, czy przyjmowane z własnej inicjatywy. Koniecznie trzeba też czytać ulotki i w pełni się do nich stosować. Ponadto, nie rozpoczynajmy samodzielnego leczenia, dopóki nie dokonamy dokładniejszej obserwacji. Zastanówmy się, jakie objawy towarzyszą naszej głównej dolegliwości. Podejrzewając jakieś schorzenie, warto zajrzeć do encyklopedii lub innego poradnika zdrowotnego. Dzięki temu, łatwiej dojdziemy do tego, czy nasze objawy są przypadkowe, czy może jednak stanowią symptomy choroby i wymagają konsultacji lekarskiej.