Czym zajmuje się protetyk?


Z pomocy protetyka stomatologicznego wbrew pozorom nie korzystają wyłącznie osoby starsze.

Dyscyplina ta zajmuje się pacjentami, u których konieczne jest odtworzenie pierwotnego zgryzu, na skutek utraty części zębów. Z pomocy protetyka korzystają pacjenci bez względu na wiek, ponieważ utrata zębów może mieć różne przyczyny.

Protetyka stomatologiczna – gdzie szukać najlepszego protetyka?

W zakresie protetyki stomatologicznej realizowane są konsultacje dla osób, które utraciły uzębienie i wymagają leczenia polegającego na przygotowaniu protez, ale także pacjentów z poważnymi i rozległymi uszkodzeniami zęba lub zębów. Protetyka to nie tylko protezy całkowite, ale również korony, mosty stomatologiczne czy implanty, w zależności od warunków zgryzowych i potrzeb pacjenta. Metody leczenia pozwalają w sposób kompleksowy zadbać o uzupełnienie brakujących zębów.

Obecnie dostęp do specjalisty nie jest trudny. W większych miastach znajdują się gabinety, realizujące konsultacje refundowane przez NFZ, a także gabinety prywatne, do których z całą pewnością można dostać się zdecydowanie szybciej. Najlepszych specjalistów bardzo łatwo można wyszukać w Internecie. Wystarczy wpisać “protetyk Łódź”, aby po chwili uzyskać listę gabinetów. Jest to bardzo fajny sposób poszukiwań, ponieważ najczęściej można szybko znaleźć także opinie dotychczasowych pacjentów i wybrać najlepszego specjalistę.

Protezy i ich rodzaje

Protetyka to różnego rodzaju metody leczenia. Jedną z nich są protezy. Warto podkreślić, że w obrębie tym wskazać można co najmniej kilka wariantów, jak protezy całkowite i częściowe, ruchome i stałe, a także akrylowe czy szkieletowe. Wybór odpowiedniego wariantu uzależniony jest od indywidualnej sytuacji pacjenta i stanu jego uzębienia.

Mosty protetyczne

Mosty to specjalne rozwiązania protetyczne, które pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu wtedy, gdy pacjentowi brakuje jednego, bądź aż kilkunastu zębów. Mosty zamontowane są na stałe, dzięki czemu jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a do tego, jeśli jest dobrze wykonane to wygląda bardzo estetycznie i trzeba wprawnego oka, aby zorientować się, że zęby nie są naturalne. Do tego mosty są bardzo trwałymi rozwiązaniami, ponieważ wykonywane są najczęściej z porcelany na podbudowie metalowej. Most osadzany jest na zębach filarowych, które bezpośrednio sąsiadują z miejscem, w którym będzie osadzony. Na moście montowane są korony zębowe, pozwalające przywrócić funkcjonalność i wygląd brakujących elementów.

Implanty stomatologiczne

Kolejną możliwością uzupełnienia braków w uzębieniu są implanty zębowe. Tego typu rozwiązanie posiada wiele zalet, lecz jednocześnie jest metodą dość kosztowną. Implanty instalowane są bezpośrednio w kości wyrostka zębowego pacjenta, poprzez wkręcenie. Korona w implantach dobierana jest do koloru naturalnego uzębienia, aby wyglądał on jak najbardziej naturalnie.