Zazwyczaj to rodzina i najbliżsi podejmują decyzję o pobycie w domu opieki. Bowiem taka decyzja przeważnie wynika ze złego stanu psychicznego lub fizycznego, braku czasu, lub po prostu niemożliwości zaopiekowania się osobą, która tego wymaga. W większości przypadków to my podejmujemy decyzję, ale nie zawsze.
Zdarza się tak, że to podopieczny samodzielnie podejmuje decyzję o skorzystaniu z pomocy domu opieki – jakie są tego powody? Oczywiście jest, że każdy wolałby mieszkać w swoim własnym domu, pośród naszych bliskich. Ale bardzo często osoba, która wymaga naszej opieki zdaje sobie sprawę, że opieka nad nią jest ciężka i wymagająca. W związku z tym nie chcąc obciążać swoich bliskich, wprowadzać zmian w ich życiu i robić problemów, podejmuje decyzję o samodzielnym pobycie w domu opieki.
Nie istnieje tutaj konkretna odpowiedź na pytanie, czy jest to odpowiednie postępowanie, czy też nie. Bowiem w całej sytuacji chodzi o dobro osoby, która pomocy potrzebuje. A skoro taka jest jej decyzja, to my powinniśmy się na to zwyczajnie zgodzić.
Wiele osób uważa, że warunki panujące w domach opieki nie są tymi na dobrym poziomie, tak samo jak opieka i wiele innych kwestii. Taka opinia zapewne bierze się z sytuacji z domami opieki sprzed kilkunastu lat, kiedy to rzeczywiście różnie bywało. Dzisiaj domy opieki proponują naprawdę dobre warunki zarówno mieszkaniowe, jak i opiekuńcze. Ośrodki zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów, opiekunów z doświadczeniem i referencjami, lekarzy i innych pracowników, których zadaniem jest pomóc i zapewnić dobry byt wszystkim podopiecznym.
Bardzo często osoba, która samodzielnie podejmuje taką decyzję nie tylko chce odciążyć swoich bliskich, ale również ma świadomość, że takim ośrodku będzie miała szansę przebywać z innymi osobami, być może w zbliżonym wieku, z pokrewnymi tematami do rozmów. Wydaje się to być dużo fajniejszą perspektywą, aniżeli samotne spędzanie czasu w domu.
W większości przypadków osoby, które samodzielnie podejmują taką decyzję zdają sobie sprawę z kosztów związanych z pobytem w prywatnym domu opieki. Jest to również wygodne, bowiem płacąc comiesięczną kwotę związaną z pobytem nie musimy martwić się o inne kwestie związane z zakupami, jedzeniem i rachunkami.
Większość seniorów zapytanych dlaczego zdecydowali się na pobyt w domu opieki mówi, że chcieli psychicznie odciążyć swoich bliskich. Bowiem zdają sobie sprawę z tego, że sprawowanie opieki i wykonywanie codziennych czynności wymaga czasu, bardzo często odporności psychicznej. Niektórzy nawet mówią, że nie chcieli być powodem zmian w życiu tej drugiej osoby – co oczywiście jest zrozumiałe. Każdy przypadek jest inny, a każda osoba przebywająca w domu opieki wymaga innej pomocy, postępowania i leczenia – z czego ośrodek zdaje sobie sprawę, a opiekun domowy niekoniecznie.
Dom Opieki to bardzo często jedyne i najlepsze rozwiązanie, by zapewnić sobie najlepszą opiekę i jednocześnie odciążyć swoich bliskich, którzy już wystarczająco dla nas zrobili. Jak więc widzimy, decyzja o pobycie w domu opieki nie zawsze jest podejmowana przez osobę sprawującą prawną opiekę nad podopiecznym, ale nawet przez samego podopiecznego, który świadom jest swojej sytuacji.
Publikację przygotował Dom Opieki Wigor, zapraszamy na stronę http://wigor.org – nam można zaufać.