Depresja czyli choroba duszy…

Lekarze specjaliści – psychiatrzy ale nierzadko także i lekarze pierwszego kontaktu – z coraz większym niepokojem stwierdzają, iż wśród ich pacjentów wzrasta liczba tych osób, które cierpią na zaburzenia depresyjne. Specjaliści twierdzą także, iż w ciągu całego swojego życia niemal 17% populacji zapada okresowo na depresję. Do lekarzy pierwszego kontaktu z kolei niemal 25% osób, uskarżających się na zaburzenia depresyjne i lękowe, to właśnie osoby cierpiące na depresję.

Depresja jako choroba duszy

Osoby cierpiące na depresję, to nie histerycy, którzy uciekają w kolejną wymówkę by tylko uniknąć konfrontacji z rzeczywistością. Nie są to także osoby, które ze zwykłego lenistwa nie chcą być aktywne. Depresja to bardzo poważny problem. Zapada na nią coraz więcej osób – w bardzo różnym wieku.
Osoby dotknięte depresją przeżywają przede wszystkim drastyczne obniżenie poczucia własnej wartości. Mają ogromne trudności z utrzymaniem dobrych kontaktów z innymi osobami. W trakcie choroby, cierpiący na nią człowiek, staje się zupełnie bezbronny, zagubiony. Czuje się zły na siebie. Niekiedy nawet usiłuje się okaleczać. Bardziej drastyczne przypadki to … udane próby samobójcze.

Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy? Przed wszystkim są to genetyczne skłonności do zaburzeń nastroju. Po drugie są to czynniki natury sytuacyjnej na przykład utrata bliskiej osoby (niekonieczne śmierć ale może być to odejście kogoś ukochanego lub bardzo ważnego), utrata pracy bądź też utrata poczucia bezpieczeństwa.

Jeśli widzimy, iż osoba z naszego otoczenia zachowuje się nieco inaczej:
– jest bezwładna emocjonalnie;
– widoczny jest spadek jej energii życiowej;
– nie ma siły by rano wstać z łóżka;
– jest przekonany, że nic mu nie wyjdzie i nie uda się już w życiu;
– ma myśli samobójcze i to właśnie w odejściu z tego świata upatruje rozwiązania swoich problemów;

warto udać się po poradę do lekarza specjalisty. Objawy te powinny utrzymywać się co najmniej dwa tygodnie czasu.

Pamiętajmy, że depresja to choroba, do której trudno się przyznać. Osoba cierpiąca na nią, nigdy nie poprosi sama o pomoc, nigdy też nie przyzna się, że cierpi i potrzebuje pomocy.
Leczenie depresji powinno odbywać się wielokierunkowo. Po pierwsze – wsparcie bliskich i przyjaciół. Po drugie – wsparcie farmakologiczne. Po trzecie – terapia z lekarzem specjalistą: psychiatrą, psychologiem lub psychoterapeutą. Więcej informacji znajdziesz w dziale Psychiatra Warszawa.