Dieta antynowotworowa

jedzenieNowotwory to jedne z najgroźniejszych chorób, ponieważ wielokrotnie okazują się mieć charakter złośliwy, a więc śmiertelny. Ich leczenie jest długie i skomplikowane, lecz niestety, liczba zachorowań niemal z roku na rok zwiększa się na całym świecie. Wynika to głównie z nieprawidłowego trybu życia, jaki prowadzi wielu ludzi. Ciągły pośpiech, stres, używki, ale też nieprawidłowe odżywianie to najczęstsze przyczyny występowania nowotworów. Jako, że jedzenie ma naprawdę duże znaczenie, to warto wiedzieć, jakie produkty spożywcze należy spożywać, żeby minimalizować ryzyko zachorowania.

Jednymi z najważniejszych produktów spożywczych, które pomagają w walce z rakiem są owoce. Chodzi tu jednak o te hodowane w naturalnych warunkach, z maksymalnym ograniczeniem środków chemicznych. Najlepsze są, oczywiście, te z własnej uprawy. Ważne są owoce, ale też soki owocowe, jednak tylko te świeżo wyciskane, naturalne, bez dodatku konserwantów, sztucznych barwników czy cukru. Za najistotniejszy uważa się przy tym granat, który ma właściwości oczyszczające organizm. Cenne są także truskawki, maliny i jagody oraz jeżyny, które zawierają m.in. kwas elagowy oraz polifenole, które pomagają hamować rozwój komórek rakowych. Co ciekawe, rakowi sprzyja spożywanie glukozy, dlatego powinna ona być ograniczana. Warto zrezygnować z białego cukru oraz produktów, które go zawierają. Warto słodzić cukrem brązowym lub zastępować cukier choćby sokami ze słodkich owoców lub z agawy.

Należy również ograniczać potrawy smażone i tłuste. Lepiej zastąpić je tymi gotowanymi lub pieczonymi. Tłuste mięso i inne dania pełne masła, margaryny czy smalcu, lepiej jest zastąpić warzywami. Dobre będą te duszone z dodatkiem oliwy, ponieważ wiele witamin rozpuszcza się tylko w tłuszczach, a oliwa należy do najzdrowszych tłuszczy, jakich używa się w kuchni.

Pomocna w profilaktyce nowotworowej jest zielona herbata, która oczyszcza organizm z toksyn. Można pić ją na zmianę z herbatą czerwoną oraz białą. Wszystkie one mają właściwości zdrowotne i pomagają w prawidłowej pracy wielu układów naszego organizmu. Jak zawsze, zaleca się też pić spore ilości wody, która podobnie jak herbaty, oczyszcza ciało i pomaga przyspieszać ogólny metabolizm.