Diety owocowe i ich cechy

OwoceDiety owocowe przez wiele osób uznawane są za te najlepsze. Przede wszystkim, zaspokajają typową ludzką potrzebę spożywania produktów słodkich. Poza tym, dają ogromną dowolność w doborze konkretnych gatunków roślin, które będziemy jedli. Są przy tym smaczne, ponieważ owoce zwykle kojarzą nam się z prawdziwą przyjemnością. Mimo tego, istnieje kilka ważnych warunków, które należy spełnić, żeby dieta składająca się z owoców rzeczywiście przyniosła oczekiwane skutki.

 

Przede wszystkim, powinniśmy uświadomić sobie, że istnieją owoce o różnej kaloryczności. Oznacza to, że nie każde z nich naprawdę są mało tuczące. Np. banany mają sporą dawkę kalorii i ich regularne spożywanie, choć podobno poprawia humor, to jednak może w dużym stopniu utrudniać zrzucenie zbędnych kilogramów. Natomiast do najmniej kalorycznych możemy zaliczyć owoce o dużej zawartości wody, w tym arbuzy oraz grejpfruty. Niestety, nie nadają się one dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny.

 

Co ciekawe, mimo popularności, nie ma jasnych dowodów potwierdzających fakt, że dieta owocowa pomaga schudnąć. Jest to spowodowane kilkoma kwestiami. Przede wszystkim, owoce pełne są cukru, który sprzyja tyciu. W dodatku, choć jest to smaczne menu, to jednak brak białka nie pozwala nasycić się tak, by w zupełności zniwelować głód. Jemy, więc niemal bez przerwy, a wciąż nie czujemy się najedzeni.

 

Żeby pozyskać z owoców to, co najcenniejsze, należy umiejętnie łączyć je z innymi produktami spożywczymi. Specjaliści zalecają np. spożywanie ich wraz z białym serem. Dostarcza on białka, dodaje energii, a jednocześnie zawiera nieco tłuszczu, który ułatwia przyswajanie witamin znajdujących się w owocach. Dodatkowo, ser obniży zawartość cukru, co będzie dla nas zdrowsze.

 

Dieta owocowa może być świetną metodą oczyszczenia organizmu. Należy wtedy jednak dobierać te produkty, które były hodowane w najlepszych warunkach i nie stosowano wobec nich środków chemicznych. Oczywiście, najzdrowsze owoce pochodzą z prowadzonych przez nas ogródków. Poza tym, jest ona dobrym wstępem dla jakiejkolwiek diety niskokalorycznej. Przyzwyczaja nas do zdrowego trybu życia i pomaga znaleźć zastępniki słodyczy czy wszelkich tłustych dań.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest skrzętne łączenie diety owocowej z jednym z innych sposobów na niskokaloryczne, zdrowe odżywianie się. Należy spożywać dużo owoców, jednak nie powinny one stanowić jedynych posiłków, jakie jemy. Nadmiar cukru powoduje, że nawet niewielka liczba kalorii nie uchroni nas przed przytyciem.  Ponadto, będziemy czuli się słabsi, a to obniży komfort codziennego życia.