Diety warzywne i ich właściwości

WarzywaDieta warzywna jest jedną z najzdrowszych, na jakie możemy się zdecydować. Jednak, żeby miała naprawdę korzystny wpływ na organizm, trzeba ustalić, w jaki sposób należy przygotowywać poszczególne posiłki, by wydobyć ze składników to, co najlepsze. Ponadto, warto pamiętać, że nie wszystkie jarzyny są również dobre dla organizmu. Np. ziemniaki nie mają zbyt wielu składników odżywczych, a w większości składają się z wody i skrobi, która nie ma większego znaczenia dla zdrowia. Są natomiast dość tuczące, więc lepiej spożywać je w minimalnych ilościach.

Diety warzywne i ich zalety

Najwięcej korzyści przynoszą nam warzywa zielone, głównie włoszczyzna. Marchewka pełna jest różnych witamin (A, B, C, E, PP, H, K) oraz soli mineralnych (w tym wapń, potas czy magnez) i betakarotenu, a pietruszka to głównie wit. A, B, C i PP, ale też mnóstwo żelaza oraz magnezu. Papryka zawiera wiele wit. C, a ogórki i pomidory, choć składają się ze znacznej ilości wody, mają także spore zapasy wit. C. Buraki to natomiast źródło wit. B i C oraz karotenu, kwasu foliowego i innych, ważnych mikroelementów.

Musimy jednak pamiętać, że część warzyw wyklucza się wzajemnie i jeśli je połączymy, to tak naprawdę, nie będziemy mieli z tego żadnych korzyści. Specjaliści twierdzą na przykład, że nie powinno się łączyć pomidorów z ogórkami, ponieważ substancje zawarte w ogórku niszczą wit. C dostarczaną przez pomidory. Natomiast dobre łączenia opierają się na prawidłowym zestawianiu witamin. Przykładowo, zielone jarzyny powinny być łączone z produktami zawierającymi wit. E, w tym migdałami czy orzechami. Zażywanie wit. D powinno za to łączyć się z dostarczaniem ciału wapnia.

Żelazo dobrze jest spożywać w parze z wit. C. Oznacza to, że możemy sięgać po nabiał i większość dostępnych warzyw. Dobre będzie zestawienie jajka z pietruszką czy sera z pomidorem. Żółte i pomarańczowe warzywa z reguły pełne są wit. A, która do rozpuszczenia się potrzebuje tłuszczu, dlatego najlepiej jest zjadać je w postaci surówek, po dodaniu oliwy z oliwek. Dobrze jest też wspomóc wchłanianie tej witaminy poprzez cynk, który usprawnia jej przyswajanie. Odpowiednie zestawienia to warzywa z rybami, mięsem drobiowym, nasionami słonecznika.

Jeśli chodzi o przyrządzanie warzyw, to absolutnie nie smażymy ich, ponieważ niepotrzebnie wzbogacamy je wtedy o tłuszcze nasycone, które są niezdrowe i negatywnie wpływają na sylwetkę. Można jednak piec warzywa w piekarniku. Poza tym, dobrze jest gotować je, ale na parze, bo wtedy zachowują swoje właściwości, nie tracą witamin ani minerałów, które są w nich zawarte.

Surowe warzywa najlepiej jest spożywać w postaci surówek. Jest to istotne, gdyż większość witamin rozpuszcza się w tłuszczach, a dodana do surówki oliwa pomoże łatwiej przyswajać mikroelementy, świetnie odżywiając komórki naszego organizmu. Jest to nie tylko zdrowsze, ale wielokrotnie także smaczniejsze. Tym bardziej, że surówki można przyprawiać na wiele sposobów, zmieniając ich smak. Dzięki temu, nie znudzimy się nimi zbyt szybko, mogąc każdego dnia uzyskiwać nieco inny efekt.