Jeśli jesteśmy na bieżąco z reklamami w telewizji, to z pewnością zauważymy, że większość z nich dotyczy kremów redukujących zmarszczki i opóźniających proces starzenia się skóry. Jednym z istotnych elementów takich kremów jest kwas hialuronowy, który w obecnej dobie i na tym rozwoju kosmetyki oraz medycyny estetycznej jest jednym z elementów niezbędnych wręcz w procesie odnowy skóry.
Dlaczego tak się dzieje? Co jeszcze sprawia, że składnik ten jest stosowany nie tylko w kosmetyce, ale również w innych miejscach?
Cały urok kwasu hialuronowego kryje się nie tylko w bezpieczeństwie jego stosowania, ale również pochodzeniu. Warto wiedzieć, że jest to substancja w dużych ilościach wydzielana przez organizm, dzięki czemu po dostarczeniu jej do skóry nie jest przyjmowana jako substancja obca. Nasz organizm również wydziela ten kwas, choć z czasem i wiekiem jego wydzielanie jest coraz mniejsze, co w oczywisty sposób powoduje po prostu skutki uboczne pod postacią zmarszczek i gorszej kondycji skóry. Pogorszenie jędrności skóry wynika z faktu, że kwas hialuronowy jest w stanie związać jednocześnie aż do 250 jednostek wody, dzięki czemu skóra utrzymuje jędrność. Trzeba bowiem wiedzieć, że większość cząsteczek tego kwasu usytuowanych jest właśnie w skórze właściwej, odpowiadając za jej zdrowy i jędrny wygląd.
To jednak nie wszystko, bowiem kwas hialuronowy jest również obecny w mazi stawowej, dzięki czemu wpływa na odpowiednie działanie stawów. Z tego powodu osoby starsze, u których wydzielanie tej substancji jest już zmniejszone, cierpią z powodu nieprawidłowej pracy stawów – ich dysplazji, ścierania główek kości czy wycierania panewek stawowych. Wraz ze zmniejszeniem ilości kwasu zmniejsza się również ruchomość stawu oraz kondycja chrząstek, bo powoduje problemy z poruszaniem się.
Fakt istnienia naturalnego źródła kwasu hialuronowego w organizmie sprawia, że jest on nader często stosowany w medycynie oraz kosmetyce. Oczywiście, pierwsze jest użycie mniej inwazyjne, tzn. w formie kosmetyków, najczęściej kremów. Kwas ten nie wchłania się tak dobrze, jak wstrzyknięty, jednak forma długiego stosowania kremu pozwala na odzyskanie jędrności skóry bez dodatkowych dolegliwości, typowych przy stosowaniu kremów z substancjami obcymi dla organizmu. Niezwykle często używa się również kwasu hialuronowego do wypełniania zmarszczek oraz powiększania różnych obszarów ciała, np. warg, miejsc intymnych czy nawet piersi. Zastrzyki takie są mniej bolesne i łatwiejsze do zaakceptowania przez organizm, co wynika z naturalnej obecności substancji w jego obszarze.