Fenomen zielonej kawy

Istnieje wiele napojów, których Polacy jeszcze nie znają, a które zdobywają sobie popularność w innych krajach. Większość z nich jest przeznaczonych do spożywania na co dzień, aczkolwiek mogą zdarzyć się również takie, których spożywanie jest podyktowane konkretnymi oczekiwaniami względem efektów. I choć wiele słyszało się na temat zielonej herbaty, to jednak zielona kawa nadal pozostaje nowością nawet wśród fanów tego niezwykłego, pobudzającego napoju.

owocPrzede wszystkim warto wiedzieć, że zielona kawa w istocie nie jest czymś nowym. Jest to ten sam gatunek kawy, który uważa się za jeden z najlepszych, czyli Robusta. W tym przypadku jednak kawa ta nie jest dokładnie palona – do parzenia napoju służą bowiem ziarna niedojrzałe, dodatkowo nieprzetwarzane. To sprawia, ze zawierają one więcej korzystnych przy odchudzaniu oraz działaniu antyrakowym substancji, co pozytywnie może wpływać na ludzki organizm.

Trzeba mieć na uwadze, że picie zielonej kawy wpływa pozytywnie na proces odchudzania. Dzieje się tak za sprawą kwasu chlorogenowego, którzy znajduje się w ziarnach kawy i zwykle znika po ich spaleniu. Tymczasem w tym rodzaju kawy kwas ten jest prawie w całości zachowany, co powoduje, że jest łatwo przyswajany przy regularnym piciu tego gatunku kawy, a co za tym idzie – ogranicza również wchłanianie się cukrów w organizmie. To działanie może sięgać nawet granicy, przy której wchłanianie cukrów jest zmniejszone nawet o 10% w porównaniu do standardowej sytuacji. Jednocześnie jednak istnieje ograniczenie – nie należy spożywać dużych ilości tłuszczów, które rozwijają kwas chlorogenowy i sprawiają, że nie działa on pozytywnie na organizm.

Przez ograniczenia wchłaniania glukozy i cukrów zielona kawa polecana jest również dla diabetyków, którzy mają problem z poziomem glukozy we krwi. Co więcej, ten sam składnik, który sprzyja procesowi odchudzania, pozytywnie również wpływa na formę całego ciała, zwłaszcza jeśli zależy nam na zwalczaniu wolnych rodników. W tym zakresie działanie zielonej kawy jest silniejsze nawet od niektórych leków opartych na kwasie askorbinowym, czyli popularnej witaminie C.

Picie zielonej kawy to jednak przede wszystkim przyjemność. Nie każdemu taka kawa posmakuje, ponieważ jest ona dość gorzka i trudno zmienić jej smak dodatkami smakowymi czy cukrem. Jej właściwości zdrowotne przewyższają jednak niechęć do smaku, dlatego znajduje ona zwolenników na całym świecie, którzy nie tylko kupują ją dla siebie, ale również rozpowszechniają w herbaciarniach czy wśród znajomych i rodziny.