Zbawienne właściwości hydroterapii doceniali już starożytni: przykładem mogą być rzymskie łaźnie. Lecznicze własności wody doceniano również w Chinach i Japonii. Aktualnie ta gałąź medycyny alternatywnej przeżywa swój rozkwit – jest zalecana przy schorzeniach układu odpornościowego, nerwowego, ruchowego oraz krążeniowego oraz oddychania.
Korzystnie wpływa także na skórę, wygląd i samopoczucie oraz znosi ból np. kręgosłupa.
Jakie rodzaje hydroterapii są nam dostępne?
Zabiegi lecznicze można podzielić na 3 grupy: z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego wody, strumienia wody lub za pośrednictwem tkanin.
Do pierwszej z nich zaliczamy popularną kąpiel perełkową, całkowitą, częściową i aromatyczną oraz hydromasaż, z kolei w drugiej grupie znajdują się natryski i polewanie. Do ostatniej grupy zabiegów zalicza się wszelkie okłady, kompresy i nacierania.
Właściwości lecznicze oraz relaksacyjne, brak skutków ubocznych stosowania a także duża dostępność sprawiają, że hydroterapie są tak popularne. Masaże wodne oraz kąpiele wspaniale wpływają na duszę i ciało, sprawiając, że skóra jest lepiej dotleniona i jędrniejsza, a napięcie mięśniowe staje się mniejsze. Hydromasaż daje podobne efekty do działania kosmetyków zawierających kolagen naturalny!