Jagody goji i ich właściwości zdrowotne

ziolaOwoce goji, które są znane również jako owoce kolcowoju pochodzą z Azji, gdzie były wykorzystywane od tysiącleci. Stosowano je zarówno w celach kulinarnych, jak też typowo zdrowotnych. W Europie o jagodach goji mówi się zwykle, jako o składnikach świetnych kosmetyków, które wspaniale wpływają na kondycję skóry. Niemniej jednak, coraz częściej zwraca się też uwagę na ich właściwości lecznicze.

Przede wszystkim, jagody goji maja silne właściwości antyoksydacyjne, a to oznacza, że mogą działać przeciwnowotworowo zapobiegając utlenianiu się komórek. Dodatkowo, mają bardzo korzystny wpływ na wzrok i są w stanie go poprawić. Ponadto, działają osłonowo na wątrobę, która jest jednym z delikatniejszych organów w ludzkim organizmie. Spowalniają procesy starzenia się, co oznacza, że mają pozytywny wpływ niemal na wszystkie układy w naszym ciele. Warto także wspomnieć o właściwościach odpornościowych, jakie posiadają jagody goji. Wpływają one na wzmocnienie naszego układu immunologicznego.

Oprócz tego, owoce goji przyspieszają procesy regeneracyjne komórek i chronią DNA przed uszkodzeniami. Są także bogatym źródłem ważnych witamin i minerałów. Zawierają znaczne ilości wit. C, E oraz witamin z grupy B, a także cynku, wapnia, potasu. Duża ilość błonnika znajdującego się w jagodach goji sprawia, że bardzo korzystnie wpływają one również na układ trawienny oraz wydalniczy. Poza tym, wzmacniają one stawy i kości oraz obniżają zawartość cukru we krwi i powodują obniżenie ciśnienia. Poprawiają też pamięć, jednocześnie dodając sił oraz polepszając ogólne samopoczucie.