Jak i czy się chronić przed nadmiarem światła niebieskiego?

okulary-optyk-2.jpg
Sporo niebieskiego światła emitują smartfony, tablety, laptopy. Zobacz, w jaki sposób można przed nim uchronić swój wzrok.

Kiedyś światło było dla nas samym dobrem. Kojarzyło się z piękna pogoda, odpoczynkiem. Obecnie mamy wiele rodzajów światła. Niektóre z nich niekoniecznie są dobre dla naszych oczu.

Sprzęty, których używamy, na co dzień, emitują również i to szkodliwe.

Skutki „przedawkowania” światła

Zbyt często siedzisz przy komputerze? A może wykonujesz siedząca pracę biurową i po 8 godzinach odczuwasz dyskomfort? Oczy łzawią, szczypią, są zaczerwienione. Miewasz uczucie suchości? Oczy Cię pieką? To właśnie skutki nadmiernego siedzenia przed komputerem. Przez cały czas poddawany jesteś promieniowaniu światła niebieskiego. Wytwarza go obecnie właściwie wszystko: smartfony, wyświetlacze LED, komputery. Im bardziej technologicznie zaawansowane urządzenie, tym więcej światła niebieskiego emituje.

Jak temu zaradzić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, bądź też nie dopuszcza myśli do siebie, że ich problemy ze wzrokiem mogą mieć związek ze zbyt długim przesiadywaniem przed ekranem nowoczesnych urządzeń. W przypadku, kiedy nie możesz ograniczyć siedzenia przed komputerem, ponieważ jest to np. związane z Twoją pracą, postaw na inne rozwiązania. Z pewnością uchronią one Twój wzrok. Jedną z najpopularniejszych rozwiązań jest zakupienie nakładki ochronnej na ekran monitora. Niektóre z nich przekłamują jednak kolory, więc rozwiązanie to nie jest wskazane m.in. dla grafików. Poza tym taka nakładka nie chroni przed negatywnym wpływem świetlówek.

Specjalne okulary

Rozwiązaniem, które z pewnością będzie idealne dla wszystkich są okulary ze specjalną powłoką antyrefleksyjną. Soczewki neutralizują nadmiar niebieskiego światła. Co ważne, z takich okularów mogą korzystać osoby, które nie mają wady wzroku. Wówczas powłoka nakładana jest na soczewki okularowe o zerowej wartości korekcyjnej. Co ciekawe, nowoczesna powłoka antyrefleksyjna zapewnia najwyższą przejrzystość soczewek.

Zapytaj lekarza

Pamiętaj, że nie można kupować żadnych okularów samodzielnie. Należy to zrobić po uzgodnieniu z okulista bądź optykiem. Optyk wykona odpowiednie badanie wzroku. Jeśli nie nosiłeś wcześniej okularów, warto zrobić badanie kontrolne. Wówczas optyk dobierze odpowiednie soczewki. W przypadku, gdy nie masz wady wzroku wybrane zostaną tzw. „zerówki” z nałożoną warstwą antyrefleksyjną. To z pewnością pozwoli na długo oszczędzić Twój wzrok i ochronić go przed szkodliwym promieniowaniem.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://studiooptyczne9.pl/porady/ochrona-przed-niebieskim-swiatlem