Jak przetrwać zimę będąc w ciąży?

Ciąża to szczególny stan, w którym każda kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Musi bowiem pamiętać, że chodzi tu nie tylko o samopoczucie ich samych, ale również płodu, który się w nich rozwija. Z tego też powodu, zima dla kobiet w zaawansowanej ciąży jest dość trudnym okresem. W tym najzimniejszym sezonie roku trzeba dbać o siebie tak, by nie ulegać przeziębieniom ani żadnym poważniejszym chorobom. Jak zatem dbać o siebie w zimie, żeby zapewnić świetną formę i najlepsze zdrowie zarówno sobie, jak i swojemu nienarodzonemu dziecku?

Wbrew pozorom, odpowiedni strój dla ciężarnej w zimie wcale nie jest skomplikowany w doborze. Podstawą, jak zwykle, jest ubiór na cebulkę. Warto zatem pamiętać, by jeszcze przed nastaniem zimy zaopatrzyć się w ciepłe, ale odpowiednio luźne spodnie oraz bluzy i swetry, które będzie można naciągnąć nie tylko na powiększony brzuszek, ale również na kilka warstw ubrań pod spodem.

Nie wolno ubierać się jednak zbyt ciepło, ponieważ przegrzanie organizmu może być jeszcze groźniejsze w skutkach. Konieczne jest noszenie ciepłej bielizny i rajstop tak, aby okolice intymne były zabezpieczone przed wychłodzeniem, jednak możemy zakładać nieco cieńsze bluzki i swetry, które będziemy ściągać lub zakładać zgodnie ze zmieniającą się temperaturą. Musimy jednak dbać także o ogrzanie stóp. Nie tylko na zewnątrz, ale i w domu powinno się nosić ciepłe skarpety i odpowiednie, nieprzemakające buty, a w domu wygodne kapcie.

Jeśli chodzi o obuwie, to zimą musimy pamiętać nie tylko o tym, by było ono ciepłe, ale także wyposażone w antypoślizgową podeszwę. To bardzo ważne, ponieważ upadki w ciąży są szczególnie niebezpieczne nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale przede wszystkim, dla życia jej nienarodzonego dziecka.

Oprócz tego, dbając o zdrowie w zimie, należy pamiętać o zbilansowanej, wysokoenergetycznej diecie, która nie tylko zapewni uczucie sytości, ale też wzmocni organizm. Ponadto, nie zamykajmy się w domu – starajmy się wychodzić tak, by zapewniać sobie odpowiednią ilość naturalnego światła, które korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie.