Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem? – proste zasady

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle istotna przez cały rok, jednak zwłaszcza latem powinniśmy zadbać o to, aby nasza skóra nie ucierpiała w wyniku kontaktu z promieniami słonecznymi. Dlaczego promieniowanie UV jest tak szkodliwe? Co zrobić, aby chronić naszą skórę każdego dnia? Zapraszamy do lektury!

Promieniowanie UVA i UVB –co to takiego?

Promieniowanie UV to inaczej promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce, niezwykle niebezpieczne dla naszej skóry. Jest dużym zagrożeniem, ponieważ niszczy DNA komórek skóry i tym samym przyczynia się do powstawania raka.

UVA wnika do głębokich warstw skóry, niszczy kolagen i przyspiesza starzenie się skóry.

UVB to promieniowanie o krótszym zasięgu, które powoduje oparzenia, sprawia, że po ekspozycji na słońce nasza skóra jest czerwona i piecze. UVB to także czynnik kancerogenny (przyczyniającym się do powstawania raka).

Jak prawidłowo się opalać?

Podstawą jest oczywiście odpowiedni kosmetyk z filtrem. Im SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej) jest wyższy, tym ochrona przeciwsłoneczna jest skuteczniejsza. Warto wybierać produkty z SPF 30 lub 50. Szacuje się, że takie kosmetyki pochłaniają 97-98% promieniowania.

Czas działania SPF można obliczyć za pomocą równania: SPF 30 x 10 minut = 300 minut. W tym przypadku kosmetyk powinien działać przez 5 godzin. Pamiętajmy jednak, że po wyjściu z wody, należy nałożyć na ciało kolejną warstwę kosmetyku, ponieważ woda zawsze zmywa część kremu z ciała.

Szczególną uwagę należy zwrócić na najbardziej wrażliwe lub najbardziej narażone na promieniowanie części naszego ciała, czyli twarz, ramiona i głowę. Koniecznie pamiętajmy o osłanianiu głowy i zakładaniu na nos okularów przeciwsłonecznych. Pamiętajmy, żeby kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym mieć zawsze przy sobie i regularnie go stosować!

Jaki kosmetyk wybrać?

Wybierając produkt chroniący przed słońcem, warto postawić na hipoalergiczne dermokosmetyki do opalania, które nie zawierają parabenów. Takie produkty są delikatne i odpowiednie nawet dla skóry nadwrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Dermokosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym są dostosowane do potrzeb różnych typów skóry. Możemy wybierać spośród produktów do skóry bardzo jasnej (Photoderm MAX Spray, Bioderma), wrażliwej (Photoderm Spray SPF 30, Bioderma), czy przesuszonej (np. HydrabioPerfecteur SPF 30, Bioderma).

Poza tym istnieją również wielofunkcyjne kosmetyki apteczne, które nie tylko chronią przed promieniowaniem UV, ale też przyspieszają powstawanie naturalnej opalenizny! Takim produktem jest na przykład Photoderm BRONZ Huile sèche SPF 30 od Biodermy.

Mamy do wyboru też ultra lekkie fluidy w różnych odcieniach (Photoderm MAX Aquafluide SPF 50+, Biodermy), czy ochronne podkłady mineralne w kompakcie z SPF 50 (Photoderm MAX Compact, Biodermy).

Wybierając dermokosmetyk do opalania, warto kierować się potrzebami skóry. Na szczęście czasy, kiedy produkty ochronne kojarzyły się tylko ciężkimi i tłustymi balsamami, odeszły w zapomnienie.