Jak walczyć z łupieżem suchym?

lupiez
Spośród wszystkich problemów skóry głowy niestety właśnie łupież suchy wydaje się najbardziej popularny.

Chociaż najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym – słońce bowiem działa na skórę głowy przeciwzapalnie – niektórzy borykają się z nim przed długie miesiące, a nawet całe lata.

Zwalczyć skutek, znaleźć przyczynę

Łupież to dosyć wstydliwy problem. Widoczne na ramionach płatki wyglądają jak sypki śnieg, a jego osypywania nie da się praktycznie zatrzymać – każdy ruch przynosi kaskadę białych płatków. W niektórych przypadkach pojawia się sezonowo, by zaraz zniknąć. Czasem jednak powraca co jakiś czas i jest uodporniony na stosowane kosmetyki.

Przyczyn powstawania łupieżu jest naprawdę wiele. Czynniki wywołujące lub zaostrzające powstawanie łupieżu dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. Do tych drugich zaliczamy przede wszystkim nadmierne stosowanie kosmetyków, niewłaściwe ich użytkowanie (np. mało dokładne spłukiwanie szamponu) oraz częste noszenie grubych nakryć głowy. Z kolei za czynniki wewnętrzne wpływające na powstawanie łupieżu uznaje się różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, nadużywanie alkoholu, niewłaściwą dietę, stres, zaburzenia o podłożu emocjonalnym, a także uwarunkowania genetyczne.

Łupież suchy i mokry

Istnieją dwa najbardziej znane rodzaje łupieżu – suchy (czasem zwany też zwykłym) i tłusty. Łupież tłusty jest następstwem łupieżu suchego, jego bardziej zaawansowaną postacią. Aby skutecznie walczyć z łupieżem i – co najważniejsze – uporać się z jego nawrotami, należy przedsięwziąć kilka istotnych kroków. Przede wszystkim zastanówmy się, czy higiena skóry głowy nie jest elementem zaogniającym problem. Właściwa pielęgnacja powinna opierać się na regularnym myciu włosów delikatnymi szamponami, dokładnym ich spłukiwaniu i racjonalnym stosowaniu wszelkich kosmetyków i zabiegów, które przesuszają skórę głowy. Wyżej wymienione zaniedbania są najczęstszym powodem powstawania łupieżu, dlatego dopiero po ich wyeliminowaniu powinniśmy zastanowić się nad innymi możliwymi przyczynami. Jeżeli problem leży gdzie indziej, sprawdźmy co możemy w tym kierunku zrobić – być może pomocne będzie wyeliminowanie z diety żywności wysoko przetworzonej i najbardziej niezdrowych przekąsek. Bardzo prawdopodobne, że u osób, które mają problemy z cerą o podłożu żywieniowym, również łupież jest wywoływany przez złe nawyki dietetyczne. Kolejnym krokiem do zdrowej skóry głowy będzie zastosowanie odpowiednich preparatów leczniczo-pielęgnacyjnych.

Jakie powinny być kosmetyki pomocne w zwalczaniu łupieżu?

Ponieważ źródłem powstawania łupieżu jest sucha skóra głowy, dobry kosmetyk przeciwłupieżowy nie tylko pomaga usuwać martwy naskórek, lecz także pielęgnuje i nawilża włosy. Aby skutecznie nawilżać włosy i skórę głowy, należy po każdym myciu stosować nieobciążającą odżywkę. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty przeciwłupieżowe, które przygotowano z myślą o zróżnicowanych potrzebach użytkowników. Znajdziemy więc szampony, pianki i wcierki, preparaty do stosowania częstego lub okazjonalnego, te w żelu i o kremowej strukturze. Często popełniany błąd to długotrwałe stosowanie tego samego szamponu, który z czasem przestaje właściwie działać, ponieważ skóra głowy przyzwyczaja się do zawartego w nim aktywnego składnika. Warto zatem wypróbować inny preparat, kiedy stosowany przez nas nie przynosi oczekiwanych efektów. Domowym sposobem na walkę z łupieżem może być masaż skóry głowy – należy go wykonywać podczas mycia włosów raz lub dwa razyw tygodniu przez około dziesięć minut.

Dotknął cię ten problem? Na stronie internetowej marki Garnier przeczytasz o łupieżu suchym i wybierzesz odpowiednie preparaty, by móc walczyć z tą dolegliwością.