Dane statystyczne wskazują, że problem z nadwagą bądź otyłością dotyczy aż 10% dzieci. Co gorsze – statystyki te niebezpiecznie szybko idą w kierunku coraz wyższych wartości BMI. Dlaczego tak się dzieje? Problem dotyczy częściej dzieci otyłych rodziców, którzy często zrzucają to na karb genetyki. Jednak zamiast szukać usprawiedliwienia dla tej sytuacji, zacznij lepiej drogi rodzicu, walczyć z tym problemem, nim będzie za późno.
Dlaczego otyłość jest zła? – staje się przyczyną wielu chorób. O randze problemu świadczy choćby fakt, że odchodzi się już od dzielenia cukrzycy na typ dziecięcy i typ dorosłych, ponieważ cukrzyca typu II, wynikająca z otyłości, staje się już coraz częściej problemem nastolatków!
Wiadomo, że odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna to podstawa. O czym jeszcze trzeba pamiętać, by uchronić dziecko przed nadwagą?
1) Nie przekarmiaj – w naszym społeczeństwie ciągle tkwi nawyk babć wciskających dzieciom jedzenie za wszelką cenę – pamiętaj jednak, że za czasów naszych babć nie było tylu słodyczy, fast foodów, niezdrowej żywności, posiłki były zdecydowanie mniej kaloryczne.
2) Nie poganiaj przy jedzeniu – niech dziecko nauczy się jeść wolno, delektując każdym kęsem – zanim się obje za dwóch, do mózgu dotrze informacja, że jest już najedzone.
3) Nie nagradzaj jedzeniem – jest tyle innych możliwości – możesz w nagrodę zabrać je na łyżwy, basen, czy wykupić kurs nauki tańca.
4) Kontroluj co dziecko jada w szkole – nie dawaj mu do szkoły batoników, chipsów. Możesz przecież zrobić mu pyszną, zdrową sałatkę, dać owoc jako przekąskę. Pamiętaj też, że słodkie, kolorowe napoje, które dzieci uwielbiają, nie dość, że zawierają bardzo dużo kalorii, to pełne są przy tym sztucznych, niezdrowych barwników i konserwantów. Jeśli nie lubi pić wody, możesz w domu sama przygotować mu sok z wyciskarki bądź sokowirówki, dzięki czemu będziesz pewna, że to co pije jest zdrowe i pozbawione zbędnych kalorii.
5) Daj dobry przykład – jeśli dziecko będzie widzieć, że rodzice spożywają bardzo obfite posiłki, ciągle podżerają, nie ruszając się przy tym z kanapy – wbije sobie właśnie taki styl życia do głowy. Zabieraj dzieci regularnie na spacery, przejażdżki rowerowe, zadbaj o to, by jak najwięcej były w ruchu.