Jak wybrać dobre batony proteinowe?

W sklepach sportowych znajdziesz mnóstwo rożnego rodzaju batonów proteinowych. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie szybko przyswajalnej energii oraz białek, które sprzyjają budowie masy mięśniowej i regeneracji po intensywnym treningu. Zasadniczo batony proteinowe uznawane są za zdrowe przekąski – polecane są nie tylko sportowcom, ale także osobom dbającym o linię. Jednak nie wszystkie z nich zasługują na uwagę – wiele z nich nie spełnia dobrze swojej funkcji, dlatego też zanim kupisz batony tego rodzaju, dokładnie sprawdź, co zawierają.

Skład batonów proteinowych

Batony te są przygotowywane ze starannie dobranych składników – ich celem jest osiągnięcie wysokiego odsetka kalorii pochodzącej z białek, a przy tym także odpowiedniej zawartości węglowodanów, które dostarczają energii. Poza białkami i węglowodanami zawierają one także cukry i alkohole cukrowe, na przykład sorbitol, maltitol, ksylitom i erytrytol, tłuszcze i błonnik.

Najlepsze batony proteinowe powinny mieć wysoką zawartość białka oraz odpowiednią proporcję węglowodanów i białek, a dokładnie więcej białek od węglowodanów. Jednocześnie także powinny posiadać niską zawartość cukru, alkoholi cukrowych oraz tłuszczów nasyconych i tłuszczów typu trans. Na plus należy zaliczyć wysoką zawartość błonnika, który poprawia pracę układu pokarmowego. Warto też zwrócić uwagę na ilość kalorii w danym batoniku – powinna być ona dopasowana do diety.

Źródła białka

W batonach proteinowych, jak sama ich nazwa wskazuje, znajduje się duża ilość białka – stanowi ona od około 20% do nawet 50% wartości energetycznej batona. Białko występuje w kilku różnych formach i warto na nie zwrócić uwagę. Najczęściej to:

– hydroizolat serwatkowy i białko jaj kurzych oraz izolat białka serwatkowego – takie składniki uznawane są za najwyższej jakości
– koncentrat serwatkowy, mleko, kazeina – wyróżniają się dobrą jakością
– białka sojowe i pochodzenia roślinnego – uznawane są za najgorszej jakości

Na co zwrócić uwagę przy doborze batonów proteinowych?

Przede wszystkim baton powinien odpowiadać twoim potrzebom oraz zamierzonym celom. Gdy chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej, wtedy musisz unikać batonów, które zawierają dużą ilość węglowodanów (powyżej około 30 g w jednej porcji), a także cukrów. Osoby o częstych biegunkach, wzdęciach i bólach brzucha powinny z kolei nie jeść batonów zawierających dużą ilość alkoholów cukrowych. Należy także unikać w batonów, które posiadają wysoko w składzie syrop fruktozowy i syrop glukozowo-fruktozowy.

Najlepiej zatem samodzielnie nauczyć się analizować ich składy i nie polegać tylko i wyłącznie na reklamie!