Jak żywić się w ciąży?

ciążaO tym, jaka dieta jest w ciąży najlepsza, krążą już legendy zapoczątkowane przez nasze babki i prababki. Mimo tego, specjaliści wiedzą zwykle znacznie lepiej, co jest dobre dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego jeszcze malucha. Dlatego wybierając określony sposób odżywiania na czas tych wyjątkowych 9 miesięcy, warto wziąć pod uwagę wskazówki profesjonalistów.

Co ciekawe, opowieści o tym, że kobieta w ciąży może sobie folgować i jeść za dwoje są jedynie mitem. Jak podkreślają eksperci, przez pierwsze 3 miesiące w ogóle nie ma potrzeby zwiększania dotychczasowych porcji. Należy jednak zadbać o to, by odstawić alkohol i tłuste potrawy. Jednocześnie, powinno się spożywać więcej zdrowych produktów, w tym głównie tych zawierających duże ilości witamin i minerałów. Jeśli mamy wątpliwości, czy nasza dieta jest odpowiednia, dobrze jest skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.

W II i III trymestrze porcje  nie powinny być dużo więcej – jedynie o 300kcal! To naprawdę mało, choć niewiele kobiet zdaje sobie z tego sprawę i wielokrotnie uważają, że powinny jeść dwukrotnie tyle, co zwykle. Niemniej jednak, eksperci zaznaczają, że w trakcie ciąży chodzi nie tyle o ilość, a o jakość zjadanych posiłków. Dlatego trzeba przyłożyć większą uwagę do tego, co się je, a nie ile. Poza tym, liczy się to, w jaki sposób jemy. Najbardziej wskazane są niewielkie posiłki, ale jedzone w dość krótkich odstępach czasu, po 5, a nawet 6 razy dziennie.