Jakich witamin brakuje Polakom?

witaminyWedług danych na temat zdrowia obywateli naszego kraju, brakuje nam szeregu witamin oraz związków mineralnych. Polacy mają w organizmie szczególnie mało witaminy B, C oraz D. Poza tym, wielu z nas cierpi na niedobory wapnia, magnezu, potasu, cynku i miedzi. Oznacza to, że powinniśmy spożywać więcej warzyw i owoców, które zwykle bogate są w te składniki odżywcze. Oczywiście, można również spożywać suplementy diety, jednak ich działanie nie jest z reguły tak efektywne, jak ma to miejsce w przypadku witamin oraz minerałów przyjmowanych bezpośrednio z pokarmem.

Witaminy C oraz D są szczególnie istotne teraz, w okresie zimowym. Witamina C odpowiada za wzmocnienie odporności, więc jej optymalna zawartość w naszym organizmie sprawi, że łatwiej będzie nam unikać przeziębień. Także witamina D pełni funkcję ochronną, zabezpieczając przed infekcjami. Ponadto, wzmacnia mięsień sercowy oraz korzystnie wpływa na kondycję skóry. Ma też działanie antynowotworowe.

Należy przy tym pamiętać, że zwiększone spożycie poszczególnych składników odżywczych ma również związek z trybem życia, jaki prowadzimy. I tak oto, osoby, które szczególnie wytężają umysł, powinny dostarczać swojemu ciału zwiększone dawki kwasów omega 3, natomiast osoby, które wiele godzin spędzają przed ekranem komputera powinny zapewniać sobie luteinę oraz zeaksantynę. Ludziom, którzy są na diecie i próbują schudnąć zaleca się wzmożone dawki kwasu chlorogenowego, który znajduje się głównie w zielonej kawie.