Kiedy warto wykonać podstawowy zabieg podologiczny?


Jeszcze do niedawna o podologii niewiele się słyszało. Dziś zawód ten cieszy się coraz większym powodzeniem, a gabinety podologiczne powstają w każdym większym mieście.

Co warto wiedzieć o podologii i podologach?

 

 

Czym jest podologia?

Podologia jest dziedziną medycyny i zajmuje się leczeniem chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Podolog jest więc specjalistą zajmującym się zdrowiem naszych stóp. Na wizytę do niego warto wybrać się przynajmniej raz, nawet jeżeli nie stwierdzamy żadnych problemów ze stopami, a tym bardziej, jeżeli takowe nam dokuczają. Podolog wrocław wspóþracuje z innymi lekarzami, odsyłając pacjentów na konsultację, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Podstawowy zabieg podologiczny

Zabiegiem, który najczęściej wykonywany jest w gabinecie podologicznym jest podstawowy zabieg podologiczny, zwany także pedicure leczniczym. Ma on na celu utrzymanie zdrowia stóp, a także zapobieganie występowaniu zmian patologicznych. Pedicure leczniczy należy wykonywać co cztery do sześciu tygodni przez cały rok, dzięki czemu unikniemy powstawania przyczyn dolegliwości, a także szybko zostaną one zauważone. Dzięki temu proces leczenia będzie krótszy.

Jak przebiega wizyta w gabinecie podologicznym?

Pacjenci często zastanawiają się, jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie podologicznym. Nie są potrzebne żadne specjalne przygotowania. Na pierwszej wizycie podolog przeprowadza z pacjentem wywiad i zakłada kartę pacjenta. Wywiad z pacjentem jest rozmową na temat jego nawyków związanych ze stopami, a także chorób przewlekłych czy przyjmowanych leków. Kolejnym punktem wizyty są oględziny stóp, by podolog mógł ocenić, czy trapią je jakieś dolegliwości. Następnie przeprowadzany jest podstawowy zabieg podologiczny, polegający na obcięciu i oszlifowaniu paznokci, oczyszczeniu wałów okołopaznokciowych. Jeżeli podolog zauważy zrogowacenia, to są one usuwane. Na koniec następuje aplikacja odpowiednio dobranego preparatu. W odróżnieniu od pedicure kosmetycznego stopy są opracowywane bez wcześniejszego ich moczenia w wodzie.