Koktajle – zastrzyk zdrowia i energii

KoktajlWiosna to specyficzna pora roku. Odradzająca się przyroda i coraz więcej słońca to czynniki, które pozytywnie na nas wpływają. Większość z nas cieszy się także z tego, że wyższa temperatura przynosi nam owoce i warzywa, które zaczynają pojawiać się w ogrodach, a co za tym idzie, także na sklepowych półkach. Możemy, zatem pozwalać sobie na regularne zastrzyki witamin i energii. Zarówno owoce, jak i warzywa można spożywać na wiele sposobów, a jednym z ciekawszych są koktajle.

 

Koktajle możemy przyrządzać na wiele sposobów w zależności od tego, jakie składniki wykorzystamy. Najpopularniejsze są te wykonywane z owoców. Przed ich zmiksowaniem koniecznie należy je umyć. Jeśli istnieje taka potrzeba, oczyszczamy je także ze skórki, nasienia czy szypułek. Owoce można łączyć z warzywami, choć wiele osób woli odrębnie przygotowywać koktajle owocowe, a osobno te jarzynowe. Wśród owoców, które wiosną szczególnie nadają się do robienia koktajli wymieniamy maliny i truskawki. Mając do nich dostęp, możemy wykorzystać też porzeczki czy jeżyny, a dla zmiany smaku możemy sięgnąć po kwaśne wiśnie. Oczywiście, możemy też wzbogacić koktajl o owoce egzotyczne.

 

Ze względów tak smakowych, jak i zdrowotnych, do koktajli owocowych często dodaje się mleko lub jogurt czy maślankę. Dzięki temu, uzyskujemy nieco inną konsystencję napoju. Jednocześnie, koktajl posiada wtedy więcej białka, co jest istotne dla uzyskania energii. Napoje z większą ilością białka i witamin są szczególnie polecane ludziom prowadzącym aktywny tryb życia.

 

Natomiast, jeśli chodzi o warzywa, z których najczęściej robi się koktajle, to dominują tu pomidory oraz ogórki. Wielokrotnie sięga się również po marchew i buraki. Można również użyć papryki, lecz lepiej jest pozbawić ją skórki. Dodatkowo, dla uzyskania ciekawszego smaku, można wzbogacić koktajle natką pietruszki bądź koperkiem. Warzywne koktajle przyprawia się też czasem solą, pieprzem, ziołami.

 

Aby przyrządzić koktajl, zazwyczaj potrzebny jest nam blender albo dobry mikser. Tego typu roboty kuchenne pozwalają na rozdrobnienie owoców bądź warzyw do tego stopnia, by nadawały się one do spożycia w formie płynnej. Chcąc rozcieńczyć napój, można dodać do niego wodę lub sok. Ze względów zdrowotnych zaleca się, by pochodził on ze świeżych roślin. Jeśli nasz koktajl ma być nie tylko zdrowy, ale również niskokaloryczny, starajmy się unikać dodawania cukru. Lepiej jest sięgnąć po słodkie owoce, jak choćby maliny czy truskawki.