Kosmetyki dla niemowlaka

dzieckoŻeby dziecko miało zdrową skórę, musi być odpowiednio pielęgnowane. Dobrze więc zadbać o pełny zestaw kosmetyków dla niemowlaka. Jak?

Ważne, żeby było szczęśliwe. Co może stanąć na drodze do szczęścia? Na przykład brak odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji niemowlęcia.

 

Zanim zaczniesz kompletować kosmetyczkę

Nie daj się zmylić temu, co na opakowaniu. Różni producenci mogą umieszczać na pudełkach obrazki dzieci czy rodziców, jednak to, co najważniejsze, znajduje się gdzie indziej. Dla zdrowia dziecka liczy się przede wszystkim skład oraz atesty.

Zacznijmy od tych drugich. Najważniejsze są w Polsce atesty Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny. Do tego dochodzi informacja o przeznaczeniu dla dzieci młodszych niż trzy lata.

A skład? Tutaj warto zwrócić uwagę na zawartość substancji potencjalnie wywołujących reakcje alergiczne. To przede wszystkim sztuczne substancje zapachowe, konserwanty, parafina czy silikon.

Na początek wypróbuj

Brzmi skomplikowanie? Być może. Ale też sprawa jest niezwykle istotna. Nikt nie chce przecież, żeby dzieci miały wysypkę czy choćby podrażnioną skórę. Warto także pamiętać o tym, że sam niemowlak może mieć swoje preferencje – coś, na przykład zapach, może mu nie odpowiadać.

Z tego względu lepiej na początku przetestować kosmetyki dla dzieci i sprawdzić, jak reaguje na nie dziecko. Kupić kilka różnych preparatów w mniejszych opakowaniach. Dopiero, gdy uda się wybrać faworyta, można zdecydować się na opakowanie o dużej pojemności.

Pełny zestaw

Tyle teoria, czas na praktykę. Co konkretnie powinno znaleźć się w kosmetyczce najmłodszego członka rodziny?

Na pewno mydełko. Przeznaczone do pielęgnacji ma także za zadanie wzmacniać warstwę ochronną skóry. Najlepiej kupować mydła z naturalnych składników, dopasowane do rodzaju skóry dziecka. Co jeszcze?

Must have to na pewno mleczko, dzięki któremu można nawilżyć umytą skórę. Stosowane po kąpieli uzupełnia jej działanie. Można także wykorzystywać do tego oliwkę.

A co z odparzeniami? Te na pewno się pojawią. Dlatego dobrze jest mieć w zanadrzu puder z zawartością kojącego tlenku cynku. Nie zaszkodzi krem na odparzenia. Wodoodporny – taki, który nie przestanie działać także wtedy, gdy niemowlak się zmoczy.

Uzupełnieniem zestawu mogą być chusteczki nawilżające. Można je stosować w czasie przewijania – oczyszczają skórę tak, jak woda.

Uwaga: oszczędności szkodzą!

Jasnym jest, że nikt nie chce przepłacać. Tyle tylko, że uważne liczenie wydatków nie powinno być mylone ze skąpstwem. Na kosmetykach dla dzieci nie warto oszczędzać. Lepiej wybierać te wysokiej jakości, produkowane przez renomowane firmy.

Przede wszystkim ze względu na dobro dziecka, ale także z bardziej praktycznych powodów. Jeśli pojawi się reakcja alergiczna, jej zwalczenie będzie znacznie kosztowniejsze niż dobrej jakości produkt do pielęgnacji niemowlęcia.

Artykuł przygotowany został we współpracy z Cefarm24.pl.