Kosmetyki z kofeiną i ich zalety

kosmetyk

Kofeina służy głównie do produkcji różnego typu kaw, jednak okazuje się, że ma ona również wyjątkowe właściwości kosmetyczne. Na półkach wielu drogerii możemy znaleźć preparaty kosmetyczne, do których produkcji została ona wykorzystana. Są to zarówno mleczka i balsamy, jak też np. szampony do włosów. Na podstawie badań naukowych dowiedziono bowiem, że kofeina pomaga w zachowaniu atrakcyjnego wyglądu skóry, a dodatkowo, może chronić przed niekorzystnym wpływem słońca, co sprawia, że sprawdza się ona nie tylko w kosmetykach do ciała, ale i tych do włosów.

Dla kobiet jedną z najważniejszych zalet kosmetyków z kofeiną jest fakt, że pomagają one w walce z cellulitem. Jest to możliwe, dzięki temu, że kofeina hamuje odkładanie się tkanki tłuszczowej, jednocześnie stymulując procesy rozkładania komórek tłuszczowych. Powoduje to, że preparaty ją zawierające ujędrniają skórę, nadają jej elastyczności i wspomagają zachowania jej atrakcyjnego wyglądu. Choć na co dzień zarzuca się kofeinie, że powoduje odwodnienie organizmu, gdy spożywamy zbyt duże ilości kawy, to jednak w przypadku kosmetyków, cecha ta staje się zaletą. Odwodniona skóra ma szansę na większe napięcie, przez co staje się jędrniejsza i gładsza.

Oprócz tego, kofeina zaliczana jest do grupy antyoksydantów, przez co ma właściwości przeciwrakowe. To szczególnie ważne w tych kosmetykach, które mają chronić przed negatywnym działaniem słońca. Ponadto, jeden ze składników kofeiny, kwas chlorogenowy spowalnia proces starzenia się, przez co kofeina sprawdza się również w kremach do twarzy. Jeśli natomiast chodzi o włosy, to dowiedziono, że kofeina wzmacnia je i stymuluje ich porost. Z tego powodu, wykorzystuje się ją do wytwarzania szamponów nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn.